تخریب خانه ثابت پاسال 'متوقف شد'

حق نشر عکس ISNA

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره تخریب خانه ثابت پاسال که گفته می‌شود بزرگترین خانه تهران است، پیروز حناچی، معاون شهرسازی وزارت راه و شهرسازی گفت: "دستور توقف انجام هر عملیاتی برای این خانه‌ ارزشمند را به شهرداری اعلام کرده‌ایم."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای حناچی گفت از شهرداری تهران خواسته شده اگر پروانه‌ای برای این خانه صادر شده مستندات آن را در اختیار این وزارت راه و شهرسازی قرار دهد

او گفت: "شهرداری تهران تا زمانی‌که اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را برای ما ارسال نکند، نمی‌تواند درباره‌ بزرگترین خانه‌ تهران کاری انجام دهند."

معاون شهرسازی وزارت راه همچنین با اشاره به اینکه این خانه هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده گفت این بنا هنوز در اختیار "برخی نهادهای خاص" است.

خانه مشهور به کاخ ثابت پاسال در کوچه ناهید در ابتدای بلوار آفریقا (جردن) واقع است. این خانه با وسعت ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع یعنی بیش از یک هکتار، "بزرگ‌ترین خانه تهران" لقب گرفته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، بر اساس طرح تفصیلی جدید شهر تهران قرار است این بنا به یک مجموعه ۸ طبقه تجاری، اداری و خدمات مسکونی تغییر کاربری دهد.

'هدیه به پایتخت‌نشینان'

در همین حال امروز محمد حقانی، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران در تذکر خود در جلسه شورای شهر، از شهرداری خواست تا نسبت به خرید "خانه ثابت پاسال" اقدام کند.

آقای حقانی در تذکر پیش از دستور خود گفت: "متاسفانه با خبر شده‌ایم که خانه ثابت پاسال که به عنوان یک سرمایه ملی است، دستور نقشه گرفته و قرار است مرکز تجاری هشت طبقه‌ای در خیابان "ناهید" ساخته شود و جای سوال است که آیا این محل از لحاظ وضعیت ترافیکی چه ویژگی خواهد داشت."

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران همچنین گفت: "به شهرداری دستور داده شده تا نسبت به خرید این ملک اقدام کند، این ملک می‌تواند به قطب گردشگری تهران بدل شود و شهرداری می‌تواند با خرید این ملک آن را به پایتخت نشینان هدیه کند."

گفته می‎‌شود معماری این خانه از قصر لو پتی تریانون در ورسای فرانسه الگو برداری شده است.

بزرگترین خانه تهران متعلق به حبیب‌الله ثابت معروف به ثابت پاسال است. او موسس نخستین تلویزیون و اولین کارخانه صنعتی مبل در ایران بود. آقای ثابت در سال ۱۳۶۹ در آمریکا درگذشت.