معترضان در تهران در برابر سفارت فرانسه تجمع کردند

حق نشر عکس isna
Image caption تجمع در برابر سفارت فرانسه در تهران انجام شد

در اعتراض به بازنشر کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو، معترضان در تهران در برابر سفارت فرانسه دست به تجمع زدند.

این تجمع امروز ۲۸ دی (۱۹ ژانویه) در خیابان نوفل لوشاتو که سفارت فرانسه در آن قرار دارد انجام شده است و معترضان شعارهایی علیه سیاست‌های فرانسه، اسرائیل، بریتانیا و آمریکا سر داده و با چسباندن نام پیامبر اسلام بر تابلوهای خیابان، خواستار تغییر نام خیابان به نام پیامبر اسلام شدند.

نام خیابانی که سفارت فرانسه در تهران در آن قرار دارد برگرفته از محل سکونت آیت‌الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی است که در زمان تبعید در فرانسه، در آنجا اقامت داشت.

حق نشر عکس fars

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، بسیج دانشجویی در راه اندازی این تجمع فعال بوده است. خبرگزاری فارس می گوید مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در این تجمع سخنرانی کرده و گفته "مردم و دانشجویان اینجا جمع شده اند تا به سفیر بی کفایت فرانسه بگویند اگر سفارت فرانسه را خراب نمی‌کنیم، به خاطر فرمان" رهبر است.

در برخی از تصاویری که از این تجمع منتشر شده معترضان پلاکاردهایی در اعتراض به سیاست های کشورهای غربی و همچنین پوسترهایی در تکریم پیامبر اسلام در دست دارند.

احمد توکلی و حمید رسایی از نمایندگان محافظه کار مجلس ایران در این تجمع حضور داشتند و آقای توکلی ضمن سخنرانی، از وزیر امور خارجه ایران به دلیل "سفر ناخوشایند" اش انتقاد کرد.

محمدجواد ظریف هفته گذشته پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش در سوئیس در جریان مذاکرات اتمی، برای دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه به پاریس سفر کرد.