ظریف: برخی در داخل و خارج مخالف پایان تحریم‌ها هستند

حق نشر عکس tasnim

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است که "متاسفانه برخی در داخل و خارج از کشور مخالف پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می کنند."

آقای ظریف که به کنیا سفر کرده است، روز دوشنبه ۱۳ بهمن (۲ فوریه) در جمع اعضای شورای تجاری ایرانیان مقیم این کشور گفت: "متاسفانه در مواردی اصل تحریم با آثار تحریم اشتباه گرفته می شود و لازم است که این مباحث تخصصی با مشورت های لازم بررسی و موانع غیر واقعی و غیر حقوقی برطرف شود."

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی و آغاز دور جدید گفت و گوهای اتمی با گروه ۱+۵ با هدف کاهش تحریم های علیه ایران، این چندمین باری است که مقام های بلندپایه دولتی از افرادی که مخالف پایان یافتن تحریم ها هستند سخن می گویند.

افزایش امضاهای طرح مجلس برای لغو توافق ژنو در صورت تحریم های تازه آمریکا
در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در اقدامی نادر در تاریخ معاصر این کشور، کنگره را به وتوی تحریم‌های احتمالی علیه ایران تهدید کرده است، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم از تهیه طرحی برای لغو توافق اتمی ژنو، در صورت اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران خبر داده است. ابراهیم کارخانه‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته هسته‌ای، در گفت و گو با خبرگزاری فارس از افزایش امضاهای این طرح به بیش از ۲۲۰ امضا خبر داده است. نام این طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای ملت ایران" است و هنوز به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه نشده اما آقای کارخانه‌ای گفته که به زودی این طرح با قید فوریت به هیئت رئیسه مجلس تقدیم خواهد شد.

پیش از این حسام الدین آشنا، مشاور ارشد رئیس جمهور ایران، بدون اشاره مشخص به افراد و گروه های سیاسی که مخالف پایان یافتن تحریم ها هستند، آنها را "کاسبان تحریم" خوانده بود.

ایران و گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان) تاکنون به یک توافق موقت اتمی دست یافته اند که در برابر وقفه در برخی از فعالیت های اتمی ایران، اعمال تحریم های جدید و اجرای برخی از تحریم های پیشین علیه این کشور را به حال تعلیق در آورده است.

در حال حاضر طرف ها سرگرم مذاکرات جامع اتمی با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی در برابر رفع نگرانی جامعه جهانی از نیات ایران در برنامه اتمی این کشور هستند.