پایتخت سوریه هدف پرتاب موشک‌ و شلیک خمپاره قرار گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption اصابت خمپاره‌ها و موشک‌های جیش الاسلام به مناطق مسکونی دمشق تلفاتی برجای گذاشته است

پایتخت سوریه برای دومین بار طی هفته‌های اخیر هدف آتشباری سنگین قرار گرفته است.

روز پنجشنبه، ۱۶ بهمن (۵ فوریه)، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گزارش کرد که در پرتاب موشک و خمپاره به یک محله مسکونی دمشق دست کم سه نفر کشته و بیش از سی نفر زخمی شده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، موشک ها ظاهرا از شرق پایتخت شلیک شد و صدای حدود سی انفجار در شهر به گوش رسید. به گزارش یک رادیو محلی، پنج نقطه در دمشق هدف اصابت موشک و گلوله خمپاره قرار گرفته و خساراتی برجای گذاشته است.

این دومین حمله موشکی به پایتخت سوریه طی دو هفته اخیر است. روز ۲۵ ژانویه، اصابت دست کم سی و هشت فروند موشک به پایتخت سوریه هفت نفر را کشت و چندین نفر دیگر را زخمی کرد.

رسانه‌های محلی گروه موسوم به "جیش‌الاسلام" را مسئول این حمله دانسته‌اند. این گروه بر محله غوطه، واقع در حومه شرقی پایتخت، تسلط دارد و رهبر این گروه اخیرا گفته بود که پایتخت را به تلافی حملات هوایی نیروهای دولتی به غوطه، هدف مشروعی برای حملات نظامی می‌داند.

جیش‌الاسلام یک گروه اسلامگرای مخالف حکومت سوریه و از اعضای تشکل موسوم به "جبهه اسلامی" است. این تشکل در اواخر سال ۲۰۱۳ از ادغام هفت گروه اسلامی تشکیل یافت.

حق نشر عکس AFP
Image caption جیش الاسلام محله غوطه در شرق دمشق را تحت تسلط خود دارد

جبهه اسلامی از همکاری با ائتلاف ملی سوریه، گروه مخالف حکومت بشار اسد خودداری ورزیده و هدف خود را سرنگونی حکومت بشار اسد و ایجاد یک نظام اسلامی و اجرای قوانین شرعی در سوریه اعلام کرده است. ائتلاف ملی سوریه به عنوان یک گروه سکولار و متعهد به دموکراسی شناخته شده است.

جبهه اسلامی با سکولاریسم و دموکراسی به شکل غربی آن مخالف است و از مردم سالاری دینی براساس آموزه‌های اسلامی حمایت می‌کند. به گفته برخی منابع، احتمال می‌رود که جبهه اسلامی یا بعضی از اعضای تشکیل دهنده آن از کمک های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی برخوردار باشند.

جنگ داخلی سوریه در بهار سال ۲۰۱۱ با تظاهراتی برای درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد دولتی آغاز شد. در آن زمان، شماری از منتقدان دولت و حتی برخی کشورهای غربی انتظار داشتند بشار اسد، رئیس جمهوری، به وعده‌های خود برای انجام اصلاحات عمل کند، اما دولت به منظور خاتمه دادن به تظاهرات، به اعزام واحدهای ارتش مبادرت ورزید که تلفاتی برجای گذاشت و باعث گسترش تظاهرات شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ داخلی سوریه تلفات انسانی و خسارات گسترده‌ای بر جای گذاشته است

در ماه‌های بعد، برخی از نظامیان ناراضی با ترک خدمت، ارتش آزاد سوریه را تاسیس و هدف خود را حمایت از تظاهرکنندگان در برابر حملات ارتش اعلام کردند. بعدا بین این گروه و نیروهای ارتشی درگیری مسلحانه روی داد که به بروز جنگ داخلی و حضور گروه‌های مختلف مسلح، از جمله اسلامگرایان افراطی از جمله داعش در صحنه جنگ منجر شد. در حال حاضر، بخش‌هایی از سوریه در اختیار حکومت و بخش های دیگری از آن تحت تسلط گروه‌های مختلف است.

حکومت سوریه هر گونه راه حل سیاسی را که به منزله کناره‌گیری بشار اسد از قدرت باشد رد کرده و مخالفان حکومت از جمله ائتلاف ملی هر راه حلی با حضور او را غیرقابل قبول دانسته‌اند.

حملات متقابل طرف‌های درگیری و به خصوص عملیات هوایی نیروهای دولتی، جنگ داخلی سوریه را به یک بحران بزرگ انسانی تبدیل کرده است. تلفات این جنگ تا بیش از دویست و پنجاه هزار کشته و چندین هزار زخمی نیز برآورد شده که بسیاری از آنان غیرنظامیان ساکن مناطق درگیری بوده‌اند. این جنگ همچنین ویرانی‌های گسترده‌ای را برجای گذاشته و چند میلیون تن از شهروندان سوریه را در داخل و خارج از آن کشور آواره کرده است.

مطالب مرتبط