۱۶ نفر از مربیان 'حلقه عرفان' در ایران در مجموع به ۳۷ سال حبس محکوم شدند

حق نشر عکس rahekamal

گزارش‌ها از ایران حاکی است که ۱۶ نفر از مربیان "عرفان حلقه" که بعد از دستگیری محمدعلی طاهری، بنیانگذار آن، اقدام به برگزاری کلاس کرده بودند در دادگاه در مجموع به ۳۷ سال حبس و ۱۳۰ میلیون تومان رد مال محکوم شدند.

خبرگزاری فارس با اعلام این خبر نوشت: "جرم اصلی این افراد توهین به مقدسات بوده است، با توجه به میزان جرم، یک تا پنج سال حبس و به علت تحصیل مال نامشروع -به فراخور درآمد حاصله- محکوم به رد مال شدند. همچنین به علت کشف مشروبات الکلی برخی از آن‌ها باید جریمه نقدی پرداخت کنند."

فارس همچنین خبر داده که دادگاه محمدعلی طاهری به زودی برگزار می‌شود.

این خبرگزاری نوشته است: "هم اکنون پرونده افساد فی الارض وی در دست بررسی است و سه تن از مراجع تقلید طی استفتائاتی که از سوی دستگاه قضا صورت گرفته است، حکم ارتداد طاهری را صادر کردند که دادگاه وی نیز به زودی برگزار می‌شود."

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و به اتهام اقدام علیه امنیت کشور دستگیر و پس از ۶۷ روز بازجویی در بند ۲ الف (متعلق به سپاه) زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد. وی در اوایل سال ۱۳۹۰ مجددا به اتهام "ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی الارض و سب النبی" دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در بند ۲ الف زندانی است.

حکومت ایران، از سال ها پیش مقابله با آیین های معنوی ناسازگار با مفاهیم سنتی اسلام را در دستور کار قرار داده و بسیاری از رهبران و پیروان این گونه آیین ها را تحت تعقیب قرار داده است.

در جمهوری اسلامی ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون "عرفان های کاذب" یا "عرفان های نوظهور" یاد می‌شود.

مطالب مرتبط