هاشمی رفسنجانی در مورد نامزدی ریاست مجلس خبرگان 'به تکلیف عمل می‌کند'

حق نشر عکس tasnim
Image caption مجلس خبرگان رهبری هشتاد و شش کرسی دارد

یکی از نزدیکان اکبر هاشمی رفسنجانی گفته که او تصمیمی برای شرکت یا کناره گیری از انتخاب رئیس مجلس خبرگان نگرفته است.

محمد هاشمی برادر آقای هاشمی رفسنجانی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته برادرش نه اعلام کرده که در این انتخابات شرکت می کند و نه گفته که در این انتخابات شرکت نمی کند بلکه گفته "به تکلیف عمل می کند."

آقای هاشمی گفته "باید منتظر بمانیم و ببینیم که تکلیف ایشان در روز انتخابات ریاست مجلس خبرگان چیست."

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس پیشین مجلس خبرگان اوایل پاییز سال جاری درگذشت. قرار است جانشین آقای مهدوی کنی در اجلاس پیش رو که ۱۹ و ۲۰ اسفند در تهران برگزار می شود، انتخاب شود.

بیشتر بخوانید: هاشمی رفسنجانی از آینده رهبری ایران چه می گوید

آقای هاشمی رفسنجانی پیش از محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان بود، اما مخالفان او به دلیل آنچه که همراهی آقای هاشمی رفسنجانی با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ می خواندند، خواستار کنار رفتن او از ریاست مجلس خبرگان شدند.

____________________

چند نکته درباره این دوره از مجلس خبرگان

  • حدود یک سال تا انتخابات دوره بعدی مجلس خبرگان باقی مانده است بنابراین رئیسی که روز ۱۹ اسفند انتخاب شود، دوره نسبتا کوتاهی از ریاست را در پیش خواهد داشت.
  • رئیس بعدی مجلس خبرگان، چهارمین رئیس این دوره خواهد بود. علی مشکینی رئیس اول در حدود یک سال پس از انتخابات درگذشت، اکبر هاشمی رفسنجانی، دومین رئیس این دوره زیر فشار مخالفان از ریاست کناره گرفت و محمدرضا مهدوی کنی هم اوایل پاییز سال جاری درگذشت.
  • مجلس خبرگان رهبری، اختیار عزل و نصب رهبر را دارد و در صورت درگذشت رهبر، جانشین او را انتخاب می کند.
  • برخی از اعضای مجلس خبرگان همچون قربانعلی دری نجف آبادی گفته اند که باید به فکر بعد از آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بود که در حال حاضر ۷۶ سال دارد.

__________________________

آقای هاشمی رفسنجانی آن زمان از رقابت برای انتخاب رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان کناره گرفت. در حال حاضر، محمود هاشمی شاهرودی، ریاست موقت مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

پیش از این یک "منبع نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی" به نقل از او گفته بود "درصورتی که بعضی افراد که آنها را برای ریاست خبرگان صالح نمی‌دانم قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد."

مطالب مرتبط