سخنگوی دولت ایران: مقیدیم تا ۱۱ فروردین مذاکرات اتمی را به فرجام برسانیم

حق نشر عکس fars
Image caption آقای نوبخت پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شده است

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران گفته است که "مقیدیم تا ۱۱ فروردین، مذاکرات اتمی را به فرجام برسانیم."

آقای نوبخت امروز ششم اسفند (۲۵ فوریه) پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفته است: این بار در مذاکرات از نظر زمانی مقید هستیم که تا ۱۱ فروردین ماه مذاکرات را به فرجام برسانیم."

سخنگوی دولت ایران گفته تا این تاریخ "نه فقط در سطح توافقات کلی بلکه باید در جزئیات نیز به نتیجه برسیم."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم امروز در سفر به قم گفته است "مسیر حل معضلات از جمله هسته ای را با اقتدار بدون این که به صدایی از گوشه و کنار و حاشیه پردازی ها توجه داشته باشیم، ادامه داده ایم و تا نهایت ادامه خواهیم داد."

آقای روحانی گفته "باید نتیجه توافق، برداشتن همه تحریم های ظالمانه و غیر قانونی باشد" و ادامه داده که "ما در مذاکرات نه تحمیلی می پذیریم و نه ادامه تحریمی را خواهیم پذیرفت."

یک روز پیش از این جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته بود انتظار دارد به زودی مطلع شود که آیا ایران آماده پذیرفتن یک توافق اتمی قابل قبول هست یا خیر.

ایران و گروه ۱+۵ اواخر پاییز سال جاری توافق کردند که مذاکرات را تا پایان ماه ژوئن (نهم تیرماه ۱۳۹۴) ادامه دهند، اما حداکثر تا اواخر ماه مارس (اوایل سال ۱۳۹۴ خورشیدی) به دست آید و بقیه فرصت صرف توافق بر سر جزئیات شود.

مقام های ارشد ایران و آمریکا از روز جمعه گذشته به مدت چهار روز وارد مذاکرات فشرده اتمی شدند. دو روز آخر این مذاکرات میان وزیران امور خارجه دو کشور و برای اولین بار با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا انجام شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره این گفت و گوها اظهار داشته بود که مذاکرات فنی اتمی ایران و آمریکا "در بالاترین سطح" برگزار شد و "پیشرفت های خوبی داشته" اما "همچنان موضوعاتی وجود دارد که هفته آینده در ژنو پیگیری می شود.

حق نشر عکس s
Image caption مقام های ارشد ایران آمریکا از روز جمعه گذشته به مدت چهار روز وارد مذاکرات فشرده اتمی شده بودند