چهارمین پایتخت عربی؛ ایران و تحولات یمن

حق نشر عکس Reuters

وقایع یمن که منجر به کنترل تدریجی حوثی ها بر صنعا پایتخت این کشور و دولت یمن شده است در رسانه های ایران عمدتا با لحنی ملایم وبا خویشتن داری پوشش داده می شود.

بیانیه های رسمی با لحنی سیاستمدارانه از احترام به اراده مردم و حاکمیت یمن سخن گفته و درمورد هرگونه دخالت خارجی هشدارمی دهند.

شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی ایران در انعکاس رویدادهای جاری یمن اکثر مصاحبه ها و گزارش های خبری خود را به هواداران حوثی ها و نه مخالفان آنها، اختصاص می دهند.

جنبش حوثی همیشه با عنوان رسمی اش که انصارالله است نام برده می شود ولی این واقعیت که حوثی ها در اصل شیعه هستند، بندرت انعکاس پیدا می کند.

______________________________________

وزیر خارجه آمریکا: کمک ایران در سرنگونی دولت یمن موثر بود

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید حمایت ایران از شبه‌نظامیان شیعه یمن "بی‌تردید" در سرنگونی دولت این کشور موثر بوده است. آقای کری ۲۴ فوریه در سخنانش در یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا، کمک ایران به شبه‌نظامیان حوثی برای قدرت گرفتن آنها را "حیاتی" توصیف کرد.با وجود این او گفت به نظر می‌آید رهبران ایران از سیر وقایع یمن "شگفت‌زده" شده‌اند و "امیدوارند که شاهد یک گفت‌وگوی ملی باشند." ایران همواره دخالت در امور داخلی یمن را رد کرده است. یک روز پس از این اظهارات، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفته های وزیر خارجه آمریکا را "فرافکنی" خواند و گفت "دیدگاه اصولی ایران، تعیین سرنوشت ملت ها به دست خود آن ها است."

_______________________________________

ایران به وضوح تحولات یمن را یک پیروزی برای انقلاب اسلامی به شمار می آورد گرچه تازه ترین رویدادهای یمن ممکن است آن را درمعرض خطرقرار دهد. اولین نشانه های احساس پیروزی ایران در سخنان علیرضا زاکانی نماینده مجلس ایران در شهریور امسال آشکار شد.

رسانه های خاورمیانه به نقل از علیرضا زاکانی گزارش دادند که از کنترل ایران برصنعا، چهارمین پایتخت عربی (بعد از بغداد، دمشق و بیروت) شادمان است.

در واقع این نقل قول تا اندازه ای نادرست بود زیرا آقای زاکانی چند روز قبل از آن که حوثی ها صنعا را تحت کنترل کامل خود درآورند در یک جمع این سخنان را اظهار داشته و آن را به یک تحلیلگر سیاسی که از او نام نبرد، مرتبط دانست.

اظهارات علیرضا زاکانی در داخل ایران بازتاب گسترده ای نداشت و در حالی که بعضی جراید از" پیروزی" حوثی ها ابراز شعف و شادی می کردند، بیانیه های رسمی ایران کماکان از لحن دیپلماتیک برخوردار بود.

سخنان مهم تری در مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی ایران توسط قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان شد. آقای سلیمانی طی شش ماه گذشته به یک چهرهای شناخته شده عملیات نظامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی عراق تبدیل شده است.

خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است به نقل از آقای سلیمانی در یک گردهمایی در کرمان به تاریخ یازدهم فوریه گزارش داد: "امروز نشانه های صدور انقلاب اسلامی را در سرتاسر منطقه از بحرین و عراق گرفته تا سوریه و یمن و شمال آفریقا مشاهده می کنیم."

چهار روز پیش از این اظهارات، در بولتن خبری نیمروز شبکه یک تلویزیون دولتی ایران به مناسبت سالگرد پیروی انقلاب اسلامی گزارش کوتاهی تحت عنوان " قدرت نفوذ انقلاب" پخش کرد.

این گزارش درباره گسترش انقلاب اسلامی ایران در منطقه از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تا کنون بود و برای مثال از کشورهای یمن، سوریه، عراق، غزه، افغانستان و لبنان نام برد.

این گزارش خبری که در سه دقیقه این شش کشور را پوشش می داد برای پرداختن به جزئیات و ماهیت این نفوذ، بسیار کوتاه بود اما برای بیننده جای شک باقی نمی گذاشت که یمن یکی از تازه ترین کشورهایی است که ایران از قدرت خود، چه نرم یا سخت، برای حمایت از طبقه تحت ستم درمقابله با توطئه قدرت های خارجی، استفاده می کند.

______________________________________________

چند نکته درباره حوثی ها و اوضاع در یمن

حق نشر عکس Reuters
  • شبه‌نظامیان شیعه حوثی‌ که خود را انصارالله می‌نامند اواخر تابستان برای مبارزه با آنچه فساد دولت می‌خواندند وارد پایتخت یمن شدند.
  • از ماه ژانویه که رئیس جمهور و دولت یمن در اعتراض به اقدامات حوثی‌ها از قدرت کناره‌گیری کردند این شبه‌نظامیان امور پایتخت را در دست گرفته‌اند.
  • شماری از کشورهای غربی و عرب در واکنش به این تحولات، سفارتخانه‌های خود را در صنعا تعطیل کرده اند.
  • کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به تازگی از شورای امنیت خواستندتا براساس فصل هفتم منشور ملل متحد اجازه اقدام نظامی بین المللی علیه حوثی‌ها صادر شود.
  • شورای امنیت پیشتر با صدور قطعنامه ای از حوثی‌هاخواسته بود فورا و بدون قید و شرط از ادارات دولتی در صنعا خارج شوند و به حبس خانگی رئیس جمهور و اعضای کابینه پایان دهند.

______________________________________________

در کنار عکس قاسم سلیمانی، این گزارش ادعای علیرضا زاکانی را در شهریور ماه نقل کرد مبنی بر این که اگر قاسم سلیمانی چند ساعت دیرتر به بغداد رسیده بود پایتخت عراق به تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) در آمده بود.

با فرار عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری سابق یمن از منزل خود در صنعا، پایتخت، برای تلاش به منظور جلب کمک های بین المللی، حوثی ها با اولین وقفه در پیشروی خود روبرو شده اند.

رسانه های ایران کماکان آقای هادی را رئیس جمهوری مستعفی می خوانند و در گزارش های اخیر بر نقش عربستان سعودی، قطر و کشورهای دیگر برای ترغیب یک اقدام نظامی علیه انقلاب مردمی در صنعا تاکید می کنند.