نتانیاهو: توافق احتمالی با ایران بقای اسرائیل را به مخاطره می‌اندازد

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که توافق احتمالی میان قدرت‌های جهانی و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور می‌تواند بقای اسرائیل را به مخاطره بیندازد و هشدار داد که اسرائیل در این مورد منفعل نخواهد ماند.

آقای نتانیاهو که امروز دوشنبه دوم مارس (۱۱ اسفند) در واشنگتن و در "کمیته روابط آمریکا و اسرائیل" (بزرگترین لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا) سخن می گفت، با اشاره به اختلاف نظر با دولت باراک اوباما بر سر ایران، تأکید کرد که به رغم این اختلافات روابط دوستانه اسرائیل و آمریکا مستحکم خواهد ماند.

او گفت که هدفش از سخنرانی فردا در کنگره آمریکا، بی احترامی به باراک اوباما یا دولت او نیست، بلکه قصد دارد با استفاده از این فرصت در مورد تهدید برنامه اتمی ایران علیه موجودیت اسرائیل هشدار دهد.

اشاره آقای نتانیاهو به انتقادات گسترده ای بود که در هفته های اخیر در مورد برنامه سخنرانی او در کنگره آمریکا مطرح شده بود.

نخست وزیر اسرائیل گفت که اسرائیل و آمریکا نزدیک ترین همپیمانان هم هستند، اما در گذشته هم بارها در موارد بسیار حساس اختلاف نظر عمیق میان مقامات دو کشور بروز کرده است.

او از جمله به مخالفت رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۱۹۴۸ با اعلام تشکیل کشور اسرائیل و مخالفت مقامات آمریکایی با حمله اسرائیل به تأسیسات اتمی عراق در سال ۱۹۸۱ اشاره کرد و گفت که اسرائیل در هر دو مورد مخالف نظر دولت آمریکا عمل کرد، اما در نهایت روابط دو کشور سال به سال بهتر شد.

آقای نتانیاهو گفت که ایران "بزرگترین دولت حامی تروریسم" است و می خواهد شبکه نفوذ خود را در سراسر منطقه و جهان بگستراند.

او گفت که مقامات ایران بارها گفته اند که اسرائیل باید نابود شود و اگر این کشور به بمب اتمی دست پیدا کند، توان نابود کردن اسرائیل را به دست خواهد آورد.

نخست وزیر اسرائیل گفت که آمریکا یکی از بزرگترین کشورهای دنیاست و در یکی از امن ترین نقاط دنیا واقع است، اما اسرائیل یکی از کوچکترین کشورهای دنیاست و در یکی از خطرناک ترین مناطق جهان زندگی می کند.

او همچنین گفت که آمریکا قدرتمندترین کشور جهان است، در حالی که اسرائیل با وجود قدرتی که دارد، بسیار آسیب پذیرتر از آمریکاست.

به گفته آقای نتانیاهو، اختلاف نظر دولت های اسرائیل و آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران ناشی از همین تفاوت هاست.

او گفت که مقامات آمریکایی نگران امنیت کشور خود هستند، اما مقامات اسرائیلی باید نگران موجودیت کشورشان باشند.

آقای نتانیاهو به دعوت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (از حزب جمهوریخواه) به واشنگتن سفر کرده است تا در کنگره این کشور در مخالفت با توافق احتمالی اتمی با ایران سخنرانی کند.

این سفر بدون هماهنگی با دولت آمریکا و بدون اطلاع دموکرات های کنگره برنامه ریزی شده و انتقادات فراوانی را برانگیخته است.

منتقدان آقای نتانیاهو می گویند که سفر او در فاصله دو هفته به انتخابات سراسری در اسرائیل، با اهداف انتخاباتی انجام شده و می تواند به روابط استراتژیک دولت اسرائیل و دولت آمریکا آسیب بزند.