کشتی‌های ماهیگیری ایرانی در آب‌های سومالی 'دزدیده شدند'

دزدان دریایی سومالیایی در گذشته ادعا کرده بودند که بعضی از حملات آنها برای حفاظت از قلمرو ماهی‌گیری خودشان است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

دزدان دریایی سومالیایی در گذشته ادعا کرده بودند که بعضی از حملات آنها برای حفاظت از قلمرو ماهی‌گیری خودشان است

یکی از مدیران برنامه مبارزه با دزدی دریایی در سازمان ملل متحد می‌گوید دو کشتی ماهیگیری ایرانی طی روزهای گذشته توسط دزدان دریایی در آبهای سومالی ربوده شده است.

ایران هنوز رسما این خبر را تایید نکرده است.

آلن کول، مدیر برنامه مبارزه با دزدی دریایی دفتر مبارزه با مواد و جرایم سازمان ملل متحد (یو.ان.او.دی.سی) گفته است کشتی‌های ایرانی در حالی که به طور غیرقانونی در سواحل سومالی مشغول ماهی‌گیری بودند، توسط دزدان دریایی ربوده شده است.

حملات دزدان دریایی در حوالی آب‌های سومالی، سه سالی بود که فروکش کرده بود و اکنون بیم آن می‌رود ربودن کشتی ماهیگیری ایرانی، نشانی از بازگشت ناامنی به این آب‌ها باشد.

در اوج این حملات در سال ۲۰۱۱، دزدان دریایی سومالیایی موفق شدند طی ۲۳۷ حمله، ۲۸ کشتی را تحت کنترل خود در آورند.

در گذشته، دزدان دریایی گفته بودند قصد آنها از حمله به کشتی ها، حفاظت از قلمرو ماهیگیری خودشان است و آن طور که آلن کول، مدیر برنامه مبارزه با دزدی دریایی یو.ان.او.دی.سی اشاره کرده، افزایش حضور غیرقانونی کشتی‌های ماهیگیری خارجی در سواحل سومالی، می‌تواند زمینه‌ساز حملات دوباره دزدان دریایی تلقی شود. ماهیگیرانی که گاه تنها در فاصله پنج مایلی از ساحل سومالی تورهای خود را به آب می‌اندازند.

جان استید، ناخدای بازنشسته بریتانیایی که بارها در مذاکرات با دزدان دریایی برای آزاد کردن گروگان‌ها حضور داشته می‌گوید: "هم اکنون در این منطقه ماهیگیری غیرقانونی به طور گسترده روی می‌دهد."

نجات نفتکش ایرانی از حمله دزدان دریایی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خبر ربوده شدن کشتی‌های ماهیگیری ایران که گفته می‌شود طی روزهای اخیر روی داده، در حالی منتشر می‌شود که دیروز (چهارشنبه پنجم فروردین - ۲۵ مارس) نیروی دریایی ارتش ایران از نجات یک نفتکش در تنگه باب‌المندب خبر داده بود.

نیروی دریایی ارتش روز گذشته خبر داد که ۳۲ دزد دریایی با ۴ فروند قایق و یک لنج ماهیگیری در محدوده شمال غربی تنگه باب‌المندب درصدد ربودن نفتکش ایرانی بودند که دخالت نیروی دریایی ارتش ایران مانع از این عمل شد و دزدان دریایی متواری شدند.

گزارش شده که میان دو طرف درگیری صورت گرفته و در نهایت در پی شلیک نیروی دریایی ارتش ایران، دزدان دریایی مجبور به فرار شده‌اند.

دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفته است که طی سه روز گذشته نیروی دریایی ارتش ایران چندین بار با دزدان دریایی در خلیج عدن برخورد کرده است.

طی سال‌های اخیر دزدان دریایی بارها به کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی حمله کرده‌اند.

در روز پایانی سال پیش نیز دزدان دریایی در خلیج عدن تلاش کردند یک نفتکش ایرانی را تصرف کنند و با تیراندازی به سوی این نفتکش، آن را وادار به توقف کردند اما دخالت گشت نیروی دریایی باعث شد تا دزدان دریایی عقب‌نشینی کنند.

منابع ایرانی گفته‌اند که درگیری دریای عدن، شدیدترین درگیری میان نیروی دریایی ایران با دزدان دریایی بوده است.