درخواست محافظه‌کاران در ایران: سفر اردوغان به تهران لغو شود

حق نشر عکس MEHR
Image caption در سفر حسن روحانی به ترکیه، آقای اردوغان در مقام نخست‌وزیر با او دیدار کرد

انتقادها از اظهارنظر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درباره مداخله ایران در بحران یمن ادامه دارد و شماری از محافظه‌کاران در ایران خواهان لغو سفر او به تهران هستند.

بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در نامه‌ای به وزارت خارجه درخواست کرده است که سفر آقای اردوغان به تهران لغو شود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم در مصاحبه با تسنیم تهدید کرده است که اگر سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران لغو نشود دانشجویان بسیجی "ساکت نخواهند نشست و نشان خواهند داد که خون انقلابی هنوز در رگ‌هایشان جریان دارد."

چهره‌های سیاسی چون حسین مظفر و منصور حقیقت‌پور نیز موضع مشابهی گرفته‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، هفته گذشته و با بالا گرفتن بحران یمن و پس از حمله هوایی عربستان سعودی به مواضع مخالفان عبدربه منصور هادی ایران را به تلاش برای "تسلط بر منطقه" متهم کرد.

با توجه به اینکه بنا است آقای اردوغان هفته آینده به تهران سفر کند شماری از چهره‌های سیاسی چون احمد توکلی و حسین شریعتمداری، خواهان عذرخواهی او و یا لغو سفرش به تهران شده‌اند.

وزارت خارجه ایران نیز با "دعوت" از کاردار ترکیه در تهران از موضع آقای اردوغان انتقاد کرده است. با این حال تاکنون اعلام شده که برنامه سفر آقای اردوغان مطابق برنامه قبلی انجام خواهد شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه علامه در نامه خود به وزارت خارجه نوشته: "رجب طیب اردوغان شخصی است که دستش به خون هزاران کودک سوری و عراقی آلوده است."

منصور حقیقت پور، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هم به آقای اردوغان توصیه کرده است که "به جای حمایت از سیاست های رژیم صهیونیستی در دایره جهان اسلام حرکت کند."

جنگ داخلی سوریه یکی از مهمترین مسائلی است که بر رابطه میان ایران و ترکیه سایه انداخته است. در حالی که ایران جدیترین متحد بشار اسد بوده است، ترکیه از آغاز بحران سوریه از مخالفان حکومت حمایت می‌کند.

مطالب مرتبط