رهبر ایران بر بیانیه لوزان 'نظارت دقیق داشته است'

حق نشر عکس tasnimnews.ir

علی مطهری، نماینده مجلس ایران تفاهم هسته‌ای لوزان را "مرحله جدیدی از حیات انقلاب اسلامی" خوانده و پیش‌بینی کرده که نتایج مذاکرات جایگاه تازه‌ای برای ایران در دنیا به وجود بیاورد.

آقای مطهری همچنین از "نظارت دقیق" آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بر بیانیه لوزان خبر داد و گفت "متاسفانه برخی انتقاداتی که صورت می‌گیرد منصفانه نیست و شاید بیشتر جنبه سیاسی دارد."

با وجود این آقای مطهری خواهان باز گذاشتن راه‌های انتقاد از نتایج مذاکرات هسته‌ای شده و گفته همه باید نظرات خود را درباره آن بیان کنند.

نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۵ روز پنجشنبه دوم آوریل (۱۳ فروردین) به تفاهمی بر سر برنامه هسته‌ای ایران رسیدند که به گفته دو طرف می‌تواند راه را برای رسیدن به توافق نهایی تا حدود سه ماه دیگر هموار کنند.

سکوت رهبر ایران

با گذشت دو روز از پایان مذاکرات هسته‌ای در لوزان سوئیس، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران هنوز درباره تفاهم به دست‌آمده اظهار نظر نکرده است، هر چند امامان جمعه که منصوب او هستند کم و بیش از نتیجه مذاکرات استقبال کردند.

دولت ایران این تفاهم را یک "پیروزی بزرگ"در عرصه بین‌المللی خوانده اما منتقدان با ارجاع به بیانیه‌ای که به عنوان نتیجه این مذاکرات منتشر شده، آن را عقب‌نشینی ایران از حقوق هسته‌ایش دانسته‌اند.

حق نشر عکس a
Image caption روزنامه کیهان از منتقدان تفاهم هسته‌ای است

آقای مطهری به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت نکاتی در این بیانیه وجود دارد که "باید مورد نقد و بررسی بیشتر قرار گیرد، به طور مثال امضای پروتکل الحاقی را قطعا باید نمایندگان مجلس مورد بررسی و تایید قرار دهند."

سیدحسین نقوی‌ حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از دعوت محمدجواد ظریف برای "توضیح درباره بیانیه لوزان و سؤالات نمایندگان در این زمینه" خبر داده و گفته است که او فردا (یکشنبه ۱۶ فروردین) به این کمیسیون خواهد آمد.

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس هم از بررسی بیانیه لوزان با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس در جلسه فردای شورای مرکزی این فراکسیون خبر داده است.

در واکنش به انتقادها از نتیجه مذاکرات، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران جمعه شب به تلویزیون ایران گفت: "بالای متن پیش‌نویس آمده است که این تنها یک سند کاری بین ما و طرف مقابل است و هیچ ارزشی ندارد و ممکن است دیدگاه‌ها بالا و پایین شود تا ما به یک توافق برسیم."

آقای عراقچی در واکنش به اختلاف نظر درباره چگونگی رفع تحریم‌ها هم با تاکید بر موضع ایران گفت که "برداشته شدن همه تحریم‌های اقتصادی و مالی بلافاصله در روز اول اجرای توافق نیز از خواسته های ما بود که اجرایی شد".

مطالب مرتبط