تصویب پروتکل الحاقی در مجلس ایران 'راه همواری ندارد'

حق نشر عکس tasnimnews.ir
Image caption مهدی کوچک‌زاده نماینده منتقد دولت پلاکاردی را در مخالفت با تفاهم لوزان به دست گرفته است

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در واکنش به تفاهم هسته‌ای لوزان میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک، گفت پروتکل الحاقی برای اجرا باید در مجلس تصویب شود.

آقای بروجردی امروز یکشنبه ۱۶ فروردین گفت: "نظرات متفاوت در این زمینه در مجلس فراوان است و به نظر می رسد راه همواری برای تصویب پروتکل الحاقی در مجلس وجود ندارد."

بر اساس بیانیه مشترکی که در پایان مذاکرات لوزان منتشر شد "اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی [از سوی ایران] مورد توافق واقع شده است".

در متنی هم که آمریکایی‌ها به عنوان بخشی از موارد مورد توافق برای "برنامه جامع برای اقدام مشترک" در پایان مذاکرات لوزان منتشر کردند، آمده است که ایران اجرای پروتکل الحاقی را پذیرفته است.

پروتکل الحاقی امکان بازرسی‌های وسیع و سرزده از تمام مناطق مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعم از تاسیسات اعلام شده و نشده را برای بازرسان این آژانس فراهم می‌کند.

_________________________________________________________

پروتکل الحاقی به‌ منظور تقویت کارآمدی و بهبود کارآیی معاهده منع و گسترش سلاح های اتمی در ۱۵ مه ۱۹۹۷ به تصویب رسید. کشورهایی که دارای موافقت‌نامه پادمانی جامع با آژانس هستند، مختارند که به این پروتکل بپیوندند. لازم الاجرا شدن پروتکل برای کشور عضو مربوطه بسته به تصویب آن در مجالس قانون‌گذاری است. هرچند مطابق قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیوستن به این پروتکل داوطلبانه است، اما نحوه عملکرد آژانس و کشورهای غربی و آمریکا به‌گونه‌ای بوده است که کشورها برای اجرای آن تحت فشار بوده‌اند.

_________________________________________________________

ایران حدود ۱۲ سال پیش و در اوایل مذاکرات هسته‌ای با غرب در زمان دولت محمد خاتمی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را پذیرفت اما مجلس ایران دو سال بعد رای به تعلیق آن داد.

آقای بروجردی امروز تاکید کرد که اجرای پروتکل الحاقی نیازمند تصویب مجلس است و "تیم مذاکره‌کننده نیز این موضوع را اذعان کرده است".

وزیر امور خارجه ایران هم شنبه شب در مصاحبه‌ای با تلویزیون ایران تایید کرد که پروتکل الحاقی باید به تصویب مجلس برسد و گفت که تنها در آن صورت اجرای آن "دائمی می‌شود".

تفاهم هسته‌ای لوزان عمدتا با استقبال مقام‌های ایران روبرو شده هرچند منتقدان آن را عقب‌نشینی از برخی "خطوط قرمز ایران" دانسته‌اند.

مطالب مرتبط