حکم تبعید ۴ درویش گنابادی در استان فارس صادر شد

حق نشر عکس Majzoobannoor

گزارش‌ها از ایران حاکی است که دادگاه شهر کوار در نزدیکی شیراز حکم تبعید ۴ نفر از دراویش گنابادی را صادر کرد.

به گزارش سایت خبری مجذوبان نور که اخبار دراویش گنابادی را منتشر می کند، بر اساس حکم دادگاه کوار "محمدعلی شمشیرزن مادام العمر به بندرعباس، محمدعلی صادقی برای هفت سال به مراغه، ابراهیم بهرامی برای هفت سال به سردشت و محسن اسماعیلی برای هفت سال به دزفول" تبعید شده اند.

به نوشته این سایت قرار است این احکام امروز پس از معرفی دارویش به دادگاه انقلاب به اجرا گذاشته شود.

درگیری در شهر کوار ۴ سال پیش رخ داد.

براساس گزارش‌ها این درگیری میان دراویش گنابادی و افرادی که "لباس شخصی" توصیف شدند، موجب زخمی شدن تعدادی از هر دو طرف در شهر کوار در جنوب استان فارس شد.

مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت اللهی گنابادی علت آغاز درگیری ها را "حمله" به مغازه های دراویش و "تفتیش" منازل آنان ذکر کردبود. اما برخی سایت های خبری محافظه کاران در ایران، درگیری ها را ناشی از "ضرب و شتم یکی از طلاب این شهر و توهین و فحاشی به لباس روحانیت و دیگر مقدسات اسلامی از سوی دراویش گنابادی" دانسته بودند.

برخوردهای سال‌های اخیر با پیروان سلسله دراویش نعمت الهی گنابادی که به تخریب حسینیه دراویش در شهرهای بروجرد و اصفهان انجامید، از بهمن ماه سال ۱۳۸۴ و با تخریب حسینیه دراویش در قم آغاز شد.

اعمال فشار بر این دراویش از سال ۱۳۸۴ شدت گرفت و از آن زمان تا کنون، تعداد زیادی از آنها دستگیر و چند حسینیه و محل تجمعشان تخریب شده است.

شماری از روحانیان سنتی شیعه در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به بعضی اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند.