صالحی درباره مذاکرات اتمی به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گزارش داد

حق نشر عکس jameehmodarresin.org
Image caption جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، یکی از تشکل‌های اصلی روحانیون محافظه‌کار در ایران است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با سفر به قم در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین قم حاضر شده و درباره مذاکرات اتمی به اعضا گزارش داده است.

آقای صالحی در چند دور مذاکرات اتمی اخیر، همراه گروه مذاکره کننده ایران بوده و چندین دور گفت و گوی مستقیم با وزیر انرژی آمریکا داشته است.

بر اساس گزارش ها، آقای صالحی که همراه بهروز کمالوندی، معاون و سخنگویش به قم سفر کرده بود "گزارش مبسوطی" از روند مذاکرات اتمی به اعضای حاضر داده و "به مسائل فنی و دیگر برنامه های اتمی ایران اشاره کرده است.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، یکی از تشکل‌های اصلی روحانیون محافظه‌کار در ایران است و از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی هم از منتقدان آن بوده است.

محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین که به تازگی به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شده، در این جلسه حضور داشته است.

آقای صالحی به اعضای این جلسه گفته "فعلا نتیجه این مذاکرات رسیدن به یک فهم مشترک است" و با نقل قولی از آیت الله خامنه ای رهبر ایران گفته "اگر تقدیر بر این باشد، طی چند ماه آینده به یک توافق جامع که عزت ملت ایران حفظ شود خواهیم رسید."

رهبر ایران به تازگی در اولین اظهار نظر پس از تفاهم اتمی در لوزان سوئیس گفته بود "ممکن است طرف بدعهد مقابل بخواهد در جزئیات، کشور ما را محصور کند" و افزوده بود " آنچه تا کنون انجام شده نه اصل توافق و نه محتوای آن را تضمین می‌کند، نه حتی [تضمین می کند] که مذاکرات تا به آخر برسد."

بر اساس گزارش وب سایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در جریان حضور آقای صالحی در جلسه شورای عالی این نهاد، اعضای نکاتی را از جمله در زمینه پیشنهاد "ارائه گزارش مبسوط به مردم و نخبگان جامعه جهت رفع ابهامات، توجه به دیگر مسائل منطقه و گرفتن ضمانت قوی در توافق احتمالی آینده" مطرح کردند.

شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیش از این با دعوت از برخی از وزرای کابینه آقای روحانی، درباره مسائل روز به آنها تذکر یا پیشنهاداتی داده است.