پوتین ممنوعیت تحویل موشک اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد

سامانه موشکی اس-۳۰۰
توضیح تصویر،

سامانه موشکی اس-۳۰۰

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ممنوعیت تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرده است.

بنا بر گزارش‌ها دفتر مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که آقای پوتین با امضای مصوبه‌ای انتقال موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را امکان‌پذیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، آقای پوتین در این حکم ممنوعیت انتقال این موشک‌ها از خاک روسیه به ایران (از جمله از طریق هوایی) و تحویل آن به ایران در خارج از خاک روسیه از طریق کشتی یا هواپیماهای حامل پرچم روسیه را لغو کرده است.

در پی انتشار این خبر، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در گفتگو با سرگئی لاوروف همتای روسی خود به ابراز نگرانی از تصمیم مسکو پرداخته است.

آقای ارنست افزود: "من در موقعیتی نیستم که درباره روند تصمیم گیری دولت روسیه گمانه زنی کنم، ولی می توانم بگویم که روسیه درک می کند که آمریکا امنیت متحدانش را جدی می گیرد."

قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری فروش موشک های اس ۳۰۰ در سال ۲۰۰۷ میان ایران و روسیه امضا شد، اما در اواسط سال ۲۰۱۰ مقامات روسیه اعلام کردند که تحویل این موشک ها به ایران را نقض تحریم های سازمان ملل می دانند و دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه فرمان ممنوعیت فروش آنها به ایران را صادر کرد.

توضیح تصویر،

آقای پوتین (نخست وزیر وقت) خود نخستین مقام روسیه بود که در اواسط سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که تحویل موشک‌های اس-۳۰۰ به ایران تعلیق شده است

قطعنامه شورای امنیت، در کنار برخی تحریم های تجاری، مالی و فنی، فروش انواع اسلحه سنگین به ایران را نیز ممنوع کرده است.

مقامات ایرانی می گفتند که موشک های اس ۳۰۰ که جنبه دفاعی دارند، مشمول تحریم های سازمان ملل نمی شوند.

در واکنش به اظهارات تازه آقای پوتین، سردار سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران از تصمیم روسیه ستایش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا او گفت: "گسترش همکاری های دوجانبه و توسعه همکاری ها با سایر کشورهای همسایه در زمینه های مختلف می تواند در جهت استقرار ثبات و امنیت پایدار در منطقه بسیار موثر باشد."

او اضافه کرد: "تهدیدات فرامنطقه ای و گسترش فعالیت های تروریستی گروه های تکفیری ضرورت گسترش و تعمیق این همکاری ها را افزایش داده و همواره به عنوان یکی از محورهای اساسی رایزنی و همکاری میان ایران و روسیه مورد اهتمام و توجه بوده است."

سامانه موشک های اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین سامانه های دفاع ضدهوایی در جهان است و می تواند تا ۱۰۰ هدف را به طور همزمان در آسمان ردیابی کند.

جدیدترین نوع این موشک ها بین ۱۹۵ تا ۳۰۰ کیلومتر برد دارد و می تواند هواپیما و موشک های بالستیک را در ارتفاع ۲۷ کیلومتری از سطح زمین هدف قرار دهد.

گفته می شد که ایران قصد داشت با خرید این موشک ها، سپری دفاعی برای تاسیسات هسته ای خود ایجاد کند.

پس از خودداری روسیه از تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران، احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت ایران اعلام کرد که این کشور قصد دارد "سامانه موشکی اس-۳۰۰ بومی" تولید کند.