ایران: کشتی توقیف‌شده در صورت پرداخت بدهی‌ آزاد می‌شود

حق نشر عکس Reuters

سفارت ایران در دانمارک با انتشار بیانیه‌ای تایید کرد که دلیل توقیف کشتی "مرسک تیگریس" در تنگه هرمز شکایت خصوصی در ارتباط با بدهی مالکان آن به شرکت‌های ایرانی بوده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا در این بیانیه گفته شده این کشتی می‌تواند بعد از تسویه حساب دیون و بدهی‌های "خطوط کشتیرانی مرسک" مسیر خود را از آب‌های ایران به طرف مقصد نهایی خود ادامه دهد.

کشتی مرسک تیگریس روز سه‌شنبه ۲۸ آوریل، ۸ اردیبهشت در حالی که با پرچم جزایر مارشال در آب‌های ساحلی ایران در حال حرکت بود، توسط واحدهای نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف و به سوی بندرعباس هدایت شد.

یک روز بعد سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرد که دادگاهی در تهران به دلیل شکایت یک شاکی خصوصی - شرکت فرآورده های نفتی پارس طلائیه - حکم توقیف اموال شرکت مرسک را صادر کرده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم گفت که علت توقیف کشتی، شکایتی است که ۱۵ تا ۱۶ سال قبل به خاطر عدم تحویل محموله علیه این شرکت تنظیم شده بود.

شرکت دانمارکی مرسک روز چهارشنبه گفت که دلیل هدایت کشتی تیگریس به بنادر ایران را نمی‌داند.

سفارت ایران در دانمارک امروز در بیانیه‌اش گفته است که روند قضایی این پرونده در سال‌های گذشته طی شده و طرف‌های دعوا در "جلسات متعدد دادگاه" شرکت کرده و مدارک خود را ارائه داده‌اند.

بنا بر این بیانیه حکم نهایی دادگاه "شامل محکومیت به پرداخت غرامت علیه شرکت کشتیرانی مرسک" در سال جاری میلادی صادر شده است.

به گفته سفارت ایران در دانمارک تماس بین مالکان کشتی و شاکیان پرونده برای حل و فصل موضوع برقرار شده است.

این بیانیه همچنین می‌گوید خدمه کشتی در سلامت کامل هستند و در محل مناسبی مستقر شده‌اند. این بیانیه می‌گوید هیچ محدودیتی برای دسترسی کنسولی آنان وجود ندارد و در صورت نیاز یا درخواست، این دسترسی فراهم می شود.

مطالب مرتبط