آیا ظریف درباره زندانیان سیاسی دروغ می‌گوید؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

"به‌ عنوان یکی از زندانیانی که به خاطرعقیده و مطالبی که در روزنامه‌های مختلف و قانونی کشور نوشته‌ام، مورد بازجویی، شکنجه روحی و جسمی قرار گرفتم و چند سالی را هم در زندان گذرانده‌ام، شهادت می‌دهم هم‌چنان که پیش‌ازاین احمدی‌نژاد و دیگر مقامات قضایی و سیاسی کشور دراین‌باره دروغ گفته‌اند، دولت روحانی و وزیر خارجه‌اش نیز دراین مورد دروغ می‌گویند."

این اظهار نظر بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار، درباره گفته‌های اخیر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران است.

آقای ظریف چند روز پیش در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس هنگامی که می‌خواست درباره جیسون رضاییان، خبرنگار بازداشتی واشنگتن‌پست توضیح دهد، گفت: "ما افراد را به خاطر عقایدشان زندانی نمی‌کنیم."

او گفت: "کسانی که قانون را زیر پا می‌گذارند، نمی‌توانند پشت عنوان روزنامه‌نگار یا فعال سیاسی پنهان شوند."

این گفته‌های آقای ظریف موجی از انتقاد را به دنبال داشته است و منتقدان، او را به دروغگویی متهم می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters

بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگاری که پنج سال زندانی بود، در نامه‌ای که در سحام‌نیوز منتشر شده، در انتقاد از آقای ظریف نوشته است: "من تنها یکی از زندانیان سیاسی و عقیدتی هستم که آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و پیش‌ از این شخص روحانی در مورد آن‌ها به‌ دروغ قضاوت کرده است."

"بعید نمی‌دانم هم‌چنان که دولت پاک دست احمدی نژاد بزرگ‌ترین دزدی‌های تاریخ جهان را به نام خود ثبت کرد، این دولت راستگویان نیز دروغ‌های بزرگ و زیادی تحویل مردم بدهد."

پیش از این حسن روحانی گفته بود: "من فکر نمی‌کنم فردی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد."

'چه انتظاری داشتید؟'

کاربران ایرانی بسیاری در توییتر با فرستادن عکس و اسامی زندانیان سیاسی، از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گرفته تا زندانیان کمتر شناخته‌شده، حرف‌های آقای ظریف را رد می‌کنند.

کاربری به نام شاهین نوشته: "روز #کارگر رو به #بهنام_ابراهیم_زاده همسرش و فرزندش و آقای #ظریف تبریک میگم". بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری زندانی است که فرزندش سرطان دارد و به او مرخصی نمی‌دهند.

در موارد زیادی آقای ظریف با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران مقایسه می‌شود. شهرام نوشته: "سخنان ظریف به احمدی نژاد نزدیکتر است با این تفاوت که احمدی نژاد انگلیسی بلد نبود ولی ظریف به انگلیسی هم دروغ میگه"

در مقابل کاربرانی هم در دفاع از آقای ظریف می‌گویند که او چاره‌ای نداشته است و نمی‌شود انتظار دیگری از او داشت. مثلا سعید نوشته: "ولی ظریف رو سیبل کردن تو این موضوع فکر کنم درست نیست. اون فقط یک وزیره و نه قهرمان. هر کس دیگه ای بود قطعا همینو میگفت."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کاربر دیگری نوشته: "ظریف کارش خیلی سخته باید سه تا جبهه‌ی متفاوت رو راضی نگه داره: امام خامنه‌ای، غرب، مردم زخمی و شاکی. بعد صداقت هم باید پیشه کنه؟ چه جوری؟"

یا فرخنده می‌گوید: "نباید دنبال موجودات آرمانی در سیاست بود‌. ما در یه سری مسائل توافق داریم در یه سری دیگه نه. #ظریف"

خود آقای ظریف با گلایه از انتقادها در فیسبوکش نوشته: "ضرورت رعایت مصالح ملی هم طلب می کند که آب ر ا به آسیاب جنگ طلبان خارجی که از جبهه نرفتن بنده تا توقیف یک کشتی متخلف تا دستگیری یک یا چند فرد را بهانه ای برای ادامه تنش و بحران قرار داده‌اند، نریزیم."

مقام‌های ایرانی همواره می‌گویند که کسی در ایران به خاطر روزنامه‌نگاری، دلایل عقیدتی و یا فعالیت سیاسی زندانی نمی‌شود، و زندانیان سیاسی در واقع به خاطر جرایم "امنیتی" مجازات می‌شوند.

آقای ظریف در توضیح بازداشت و محاکمه جیسون رضاییان هم گفته است: "متاسفانه دوست شما و دوست من، جیسون، به یک جرم خیلی جدی متهم شده. و من امیدوارم که تبرئه شود. اما او باید در دادگاه با اتهاماتش روبرو شود. او شهروند ایران است. باعث تاسف است که یک عامل پایین رتبه سعی کرده از او بهره‌برداری کند."

به این ترتیب اگر ارتباط جیسون رضاییان با یک عامل اطلاعاتی ثابت شود، نمی‌توان گفت وزیر خارجه ایران درباره او دروغ گفته است.

شما در این باره چه فکر می‌کنید؟

مطالب مرتبط