فیروزآبادی: تعهدات هسته ای ایران باید به تصویب مراجع قانونی کشور برسد

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption سرلشکر فیروزآبادی، بر 'ممنوعیت ورود و نفوذ به حریم امنیتی و دفاعی به بهانه نظارت و بازرسی' تاکید کرده است

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار "پیامی" خطاب به مذاکره کنندگان هسته ای ایران، به بیان الزاماتی پرداخت که به عقیده او، باید در هنگام تنظیم توافقنامه نهایی ایران و قدرت های جهانی مورد توجه قرار بگیرند.

بخشی از این پیام، که یکشنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر شده، تاکید دارد که "هرگونه اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران باید منوط به تصویب مراجع رسمی و قانونی در کشور" باشد.

سرلشکر فیروزآبادی مشخص نکرده که به عقیده او کدام "مراجع رسمی" باید اجرای تعهدات ایران در مورد برنامه هسته ای را تصویب کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، همچنین اعلام کرده که کشورهای طرف مذاکره با ایران حق "ورود به قواعد و کارکردهای امنیت ملی کشور همچون برنامه های دفاعی، اطلاعاتی، امنیتی، منطقه ای و سیاست های سایبری و سیاسی کشور تحت عناوینی همچون فعالیت های مجاز و یا مشابه" را ندارند.

در پیام آقای فیروزآبادی، بر "ممنوعیت ورود و نفوذ به حریم امنیتی و دفاعی به بهانه نظارت و بازرسی" و "لغو کامل و یک جای تمامی تحریم ها همزمان با انعقاد توافق جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵" نیز تاکید شده است.

در بخشی از پیام، "واگذاری حقوق امنیتی کشور به دولتی که نتواند و یا نگذارند به تعهدات خود عمل نماید و با رفتار خارج از اراده او در توافقات تاثیر بگذارد"، "خطایی نابخشودنی" عنوان است.

به نظر می رسد این قسمت از پیام، به دولت دموکرات باراک اوباما اشاره دارد. در اواسط اسفندماه گذشته، ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران هشدار دادند که هر گونه توافقی با دولت آقای اوباما، فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری او دوام خواهد داشت.

برخورد با رسانه های 'غیرولایی' و 'تحلیل های نادرست'

حسن فیروزآبادی، همچنین خواستار آن شده که "کلیه مواد و تجهیزاتی" که مطابق توافق نهایی بلااستفاده می مانند "براساس نرخ و مبلغ توافقی بین دو طرف در معرض فروش و یا واگذاری واقع شوند" و در غیر آن صورت ایران بتواند زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، این مواد را به مشتریان آنها بفروشد.

آقای فیروزآبادی در قسمت دیگری از پیام خود، آمادگی ایالات متحده برای مصالحه هسته ای را اثبات کننده برنامه ریزی دولت آمریکا برای "پیش بینی و مدیریت تحولات آینده ایران" دانسته است.

وی در اثبات فرضیه خود نوشته است اگر چنین برنامه ریزی هایی انجام نشده باشد، قاعدتا تضمینی برای آمریکایی ها وجود نخواهد داشت که "ایران با آزادسازی صدها میلیارد دلار ناشی از این توافق به سمت سرمایه گذاری بیشتر در امور سایبری و فناوری های نظامی متعارف و تحقیقات پیشرفته نرفته و بعد از ۱۰ سال خود را به یک ابرقدرت منطقه ای و جهانی تبدیل نکند".

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ادامه داده که "گردن آویز افتخار و خدمتگزاری این ملت زمانی به خانواده دلاور سیاست خارجی تعلق خواهد گرفت که احقاق حقوق مسلم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در پناه رهنمودهای رهبری عظیم الشان در مراحل آتی مذاکرات دنبال کنند".

سرلشکر فیروزآبادی، همچنین از "دولت خدمتگزار" خواسته است "از ورود پیام ها و رسانه هایی که به دنبال دو قطبی سازی فضای فعلی و آتی مذاکرات برای ترسیم فضای آینده منطبق با نیات جناحی و غیرولایی و تحلیل‌های نادرست می باشند" جلوگیری کند.

پیش از این هم برخی از اصولگرایان، خواستار برخورد با رسانه هایی شده بودند که در مورد مذاکرات هسته ای ایران، رویکردی متفاوت با سیاست های رسمی جمهوری اسلامی ایران دارند.

مطالب مرتبط