ایران: هماهنگی‌ها برای پهلوگیری کشتی ایرانی در یمن انجام شده است

حق نشر عکس d

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران گفته است که "هماهنگی‌های لازم با مراجع ذیربط در سازمان ملل" برای پهلوگیری کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن به عمل آمده است.

به گزارش رسانه‌های ایرانی او همچنین گفته است که ارسال هوایی کمک‌های دارویی و غذایی هلال احمر ایران از طریق عمان و جیبوتی در حال انجام است.

اظهارات آقای امیر عبداللهیان پس از آن صورت گرفت که پیشتر مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که کشورهایی که به یمن حمله کرده‌اند اجازه بازرسی کشتی‌های ایرانی حامل کمک را ندارند.

سخنان خانم افخم ظاهرا در پاسخ به گفته‌های ژنرال سعودی احمد عسیری، سخنگوی نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان بوده است.

وی در واکنش به اعزام یک کشتی ایرانی به یمن گفته بود که این ائتلاف تنها پس از بازرسی کشتی حامل کمک‌های ایرانی اجازه رسیدن آنها به یمن را می‌دهد. همچنین و در همین رابطه آمریکا نیز از ایران خواسته بود تا محموله این کشتی را به جای یمن به جیبوتی بفرستد و از طریق سازمان ملل به دست یمنی‌ها برساند.

در واکنش به این اظهارات نیز معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران هشدار داد که ایجاد "مزاحمت" احتمالی برای این کشتی ممکن است "آتشی" روشن کند.

همزمان و به دنبال این تحولات ایران طی نامه‌ای به سازمان ملل متحد شکایت کرد.

بر اساس گزارش‌ها غلامعلی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در این نامه گفته است که ایران "به هر شکل ممکن تلاش کرده تا از آلام مردم یمن بکاهد؛ اما نیروهای ائتلاف از این تلاش‌ها جلوگیری کرده‌اند."

او گفته است "حقیقت این است که نابودی زیرساخت‌های حمل و نقل در یمن توسط نیروهای ائتلاف، تاثیری منفی بر انتقال کمک های انسانی داشته است."

حدود دو هفته پیش از این عربستان سعودی با بمباران فرودگاه صنعا پایتخت یمن، برای دومین بار ظرف یک دستکم یک هفته، مانع فرود هواپیمای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ایران شد.

مطالب مرتبط