حواشی دیدار فوتبال تراکتورسازی تبریز - نفت تهران و تشنج در ورزشگاه

حق نشر عکس Fars

بر اساس گزارش‌ها از ایران، به دنبال تشنج در استادیوم فوتبال تبریز، تعدادی مجروح شده‌اند. برخی از تصاویر از ایران همچنین حاکی از ایجاد خساراتی است که در نتیجه تشنج به وجود آمده است.

این تشنج دقایقی پس از دیدار تیم‌های فوتبال تراکتورسازی تبریز و نفت تهران در هفته سی‌ام لیگ برتر مسابقات فوتبال ایران رخ داد.

بر اساس گزارش‌ها از ایران به دلیل حساسیت این بازی‌ها و تلاش برای جلوگیری از هرگونه شائبه‌ای، دیدار این دو تیم و همچنین دو تیم دیگر یعنی سپاهان اصفهان و سایپا در استادیوم اصفهان همزمان برگزار می‌شد.

امسال و به دلیل پیچیدگی‌های پیش‌آمده در جدول رقابت‌ها، در صورت تساوی نفت و تراکتورسازی و همچنین سپاهان و سایپا، این تراکتورسازی بود که قهرمان لیگ بر‌تر می‌شد؛ و همین نکته بر حساسیت این دیدارها افزوده بود.

به گزارش وبسایت "برنامه نود" که اصلی‌ترین برنامه فوتبال تلویزیون دولتی ایران است، در دقایق پایانی مسابقه تراکتورسازی و نفت به "بازیکنان و نیمکت‌نشینان تیم فوتبال تراکتورسازی گفته شد که سپاهان در اصفهان مقابل سایپا متوقف شده و آنها قهرمان شدند" که براساس گزارش‌ها این نکته باعث خوشحالی هزاران تماشاچی حاضر در تبریز می‌شود.

این درحالیست که دیدار دو تیم سپاهان و ساپیا مساوی نشده بود و سپاهان با نتیجه دو بر صفر سایپا را شکست داده بود؛ که این به معنی قهرمانی سپاهان است. با مشخص شدن نتیجه اصلی و قهرمان نشدن تراکتورسازی تبریز، جو ورزشگاه متشنج می‌شود که در اثر آن تعدادی مجروح و برخی از آنها به بیمارستان منتقل می‌شوند.

حق نشر عکس Fars

برخی از گزارش‌های ضد و نقیض و تایید نشده حاکی از آن است که در دقایق پایانی دیدار در استادیوم تبریز، اختلالاتی در شبکه تلفن همراه و همچنین پخش رادیویی و تلویزیونی به وجود آمده است.

حق نشر عکس Fars

مشخص نیست که دلایل اصلی پخش این شایعه چه بوده و یا چرا ارتباط با بیرون از استادیوم و در نتیجه آگاهی از نتیجه اصلی دیدار در اصفهان برای تماشاچیان و یا حتی عوامل فنی داخل استادیوم در تبریز میسر نبوده است.

مهدی رستم‌پور، خبرنگار ورزشی، در همین رابطه به بی‌بی‌سی فارسی گفت که "در خوشبینانه‌ترین حالت این حادثه در اثر بی‌تدبیری مسئولان بوده است."

او در توضیح این "بی‌تدبیری" می‌افزاید "به این مفهوم که شاید کسی از مقامات مسئول در داخل و یا خارج از ورزشگاه تصور کرده است که ده‌ها هزار تماشاچی را در داخل ورزشگاه نمی‌شود کنترل کرد و بهتر است که با پخش چنین خبری مردم با شادی از ورزشگاه بیرون بیایند."

آقای رستم‌پور می‌افزاید که از سوی دیگر در زمان بازی در واقع پخش چنین خبری در ورزشگاه تبریز بر عملکرد مربیان و تیم‌ها به‌ویژه تیم تراکتورسازی که نتیجه مساوی برایش به مفهوم قهرمانی بوده است، تاثیر می‌گذارد.

در عین حال بر اساس گزارش خبرگزاری فارس علیرضا منصوریان، سر مربی تیم نفت، گفته است که "کار کثیف و غیرحرفه‌ای در انتقال خبر به تبریز انجام شد."

او افزوده: "قبل از بازی به تونی اولیویرا (سر مربی تیم تراکتورسازی) گفتم یا شما ما را می‌برید یا ما شما را و یکی از ما قهرمان می‌شود؛ اما ۶، ۷ دقیقه آخر بازی یک کار غیرحرفه‌ای و کثیف انجام شد. گفتند سپاهان بازی را مساوی کرده و برنامه حمله و دفاع ما و تراکتورسازی را به هم زده‌اند."

حق نشر عکس Fars
Image caption خوشحالی سرمربی تیم تراکتورسازی پس از شندن خبر تساوی سپاهان و سایپا که به مفهوم قهرمانی تیم تبریزی است
حق نشر عکس Fars
Image caption سرمربی تیم تراکتور سازی پس از آگاهی از نتیجه اصلی

مطالب مرتبط