ایران اتهام 'بی‌ثبات‌سازی' منطقه را رد کرد

حق نشر عکس AFP

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارحه ایران، با انتقاد از بیانیه کمپ دیوید گفت کشورهایی که با توسل به نظامی‌گری، صلح و ثبات منطقه را به خطر انداخته‌اند نمی‌توانند به خود جایگاه قضاوت کردن دیگر کشورها را بدهند.

خانم افخم با رد اتهام "بی‌ثبات‌سازی" منطقه از طرف ایران، که در بیانیه کمپ دیوید مطرح شده، گفت: "واقعیات منطقه خلاف چنین ادعاهایی را نشان می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران قائل به تحکیم روابط با همسایگان و حسن همجواری می‌باشد."

دیروز، پنج‌شنبه ۱۴ مه، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با مقام‌های عالی شش کشور شورای همکاری خلیج فارس در کمپ دیوید ملاقات کرد. مذاکرات هسته‌‌ای با ایران و درگیری‌های خاورمیانه، از جمله بحران یمن، از موضوعات مطرح شده در این اجلاس بود.

شرکت‌کنندگان در اجلاس کمپ‌ دیوید در بیانیه‌ای گفته‌‌اند که در برابر "بی‌ثبات‌سازی ایران در منطقه" همکاری خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این بیانیه گفت: "متاسفانه رفتارهایی همچون حمله نظامی خارجی به یمن و نادیده گرفتن تمامیت ارضی این کشور و حمایت آمریکا از این حمله نه تنها در تعارض با مقررات بین‌المللی است بلکه با برخی مفاد بیانیه کمپ دیوید هم همخوانی ندارد، و لازم است کشورهای شرکت کننده در اجلاس مذکور هماهنگی بیشتری در گفتار و رفتار خود داشته باشند."

خانم افخم بر ضرورت حل بحران یمن از طریق سیاسی تاکید کرد و گفت ایران از گفتگو با شورای همکاری خلیج فارس استقبال می‌کند.

اختلافات میان ایران و عربستان سعودی و چند کشور عرب دیگر منطقه با بالا گرفتن بحران یمن تشدید شده است.

امروز حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای چندمین بار بدون نام بردن از عربستان سعودی حملات این کشور به یمن را محکوم کرد. آقای روحانی گفت: "آیا اگر ما برای تفوق منطقه‌ای خود بر سر همسایه بمب و موشک ریختیم، می‌توانیم ادعای قرآنی بودن و اسلامی بودن داشته باشیم؟"

مطالب مرتبط