دیوان عدالت اداری ایران می‌گوید دولت باید ۹ ماه مرخصی زایمان بدهد

حق نشر عکس MEHR

هیات عمومی دیوان عدالت اداری ایران افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه را تأیید و برای آن رای وحدت رویه صادر کرده است.

معنای حکم وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری این است که از این به بعد اگر کارمندی از دولت درباره مرخصی زایمان شکایت کند و خواستار اجرای مرخصی ۹ ماهه شود، کارفرما موظف به پرداخت حقوق و مزایای او برای ۹ ماه کامل است.

دیوان عدالت اداری ایران مسئول رسیدگی به شکایت‌ها از اشخاص و نهادهای دولتی است.

ظاهرا حکم وحدت رویه دیوان عدالت اداری بعد از آن صادر شده که پنج کارمند دولت در ارتباط با مرخصی زایمان به دادگاه‌های مختلف شکایت کرده‌اند و دیوان عدالت اداری با استناد به احکام شعبه‌های مختلف دادگاه، حکم داده است که شکایت کارمندان وارد است و کارفرمای آن‌ها باید مرخصی زایمان را ۹ ماه در نظر بگیرد.

این در حالی است که دولت حسن روحانی سال گذشته دستور لغو مصوبه افزایش مرخصی زایمان را صادر کرد و معاون اول رییس‌جمهور گفت اجرای مصوبه مرخصی زایمان ۹ ماهه لغو شده است.

افزایش مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه در خردادماه ۱۳۹۲ به تصویب مجلس رسید اما شورای نگهبان با آن مخالفت کرد. در ‌‌نهایت مجلس اعلام کرد که دولت به طور اختیاری می‌تواند این مصوبه را اجرا کند. هیات وزیران هم در آخرین روزهای دولت محمود احمدی‌نژاد افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه را تصویب و برای اجرا ابلاغ کرد.

+ تصویب افزایش مرخصی زایمان در دوره محمود احمدی‌نژاد

+ لغو مصوبه افزایش مرخصی زایمان در دولت حسن روحانی

مصوبه‌ای که اجرا نمی‌شود

در حال حاضر بر اساس گزارش‌ها این مصوبه "اختیاری" در بسیاری از نهادهای دولتی و خصوصی اجرا نمی‌شود.

وزارت بهداشت و آموزش و پرورش دو وزارتخانه‌ای هستند که کارمندان آن بعد از تصویب افزایش مرخصی زایمان توانسته‌اند از مرخصی ۹ ماهه استفاده کنند؛ اما به گفته یکی از مسئولان سازمان تامین اجتماعی، در همین وزارتخانه‌ها هم قانون برای همه یکسان اجرا نشده است.

سیروس نصیری، مدیر فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی به خبرگزاری مهر گفته است در بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی که زیر نظر وزارت بهداشت است، مرخصی زایمان ۹ ماهه و در بعضی دیگر مرخصی ۶ ماهه است.

او گفته برای اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان در سال ۱۳۹۳ سازمان تامین اجتماعی به ۳۳۲ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که دولت هنوز این مبلغ را به تامین اجتماعی نداده است.

به گفته سازمان تامین اجتماعی "افزایش مرخصی زایمان به اشتغال زنان کمکی نکرده است" و یک سوم ۱۴۵ هزار مادری که در دو سال گذشته از مرخصی زایمان استفاده کرده‌اند، از کار اخراج شده‌اند.