دو مقام ایرانی آمریکا را به تغییر موضع در مذاکرات بر سر فردو متهم کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption علاء الدین بروجردی با انتقاد از موضع آمریکایی‌ها در مورد تاسیسات هسته ای فردو گفته است: "اگر آنها دبه کنند ما هم دبه می‌کنیم"

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله خامنه‌ای، مذاکره‌کنندگان آمریکایی را متهم کرده‌اند که توافقات قبلی بر سر تعداد سانتریفوژهای ایران در مرکز اتمی فردو را نادیده گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای بروجردی یکشنبه ۲۷ اردیبهشت در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس به خبرنگاران گفت: "متاسفانه بعد از توافقات صورت گرفته در مذاکرات لوزان، در بحث فردو شاهد هستیم که آمریکایی‌ها... دبه کرده‌ و اعلام کردند که رقم مطرح شده در لوزان بالاست و حال مطالب دیگری را مطرح کرده‌اند."

همزمان، آقای ولایتی نیز در مصاحبه ای با سایت آیت الله خامنه ای، از مذاکره کنندگان آمریکایی گلایه کرد که "درباره‌ فردو بعد از تلاش‌های زیادی که تیم مذاکره‌کننده ما انجام داد، قراری را قبول کردند"، ولی "در نوبت بعدی که سر میز مذاکرات آمدند، حرف‌های دیگری زدند که با حرف‌های قبلی متفاوت بود".

علی اکبر ولایتی مذاکره کنندگان ایالات متحده را متهم کرد که "حتی به آنچه در فکت‌شیت خودشان در مورد فردو آورده بودند هم عمل نکردند و در دفعه‌ بعدی که سر میز مذاکرات حاضر شدند، خلاف فکت‌شیت خودشان حرف زدند."

فکت شیت منتشر شده از سوی آمریکایی ها در پی تفاهم لوزان، حکایت داشت که طرفین قبول کرده اند که تا پانزده سال در مرکز هسته ای فردو غنی‌سازی نشود و دو سوم سانتریفوژهای آن برداشته شوند.

تاسیسات غنی‌سازی فردو، که با ایمنی بالا و زیر زمین ساخته شده، یکی از موضوعات مورد مناقشه در پرونده هسته‌ای ایران بوده و تعداد سانتریفوژهای فعال آن، بیش از دو هزار عدد است.

آقای ولایتی، همچنین گفته است که در لوزان "قرار بر این شده بود که قطعنامه‌ای در شورای امنیت به تصویب برسد که قطعنامه‌های قبلی علیه ایران را ملغی کند"، در حالی که اکنون آمریکایی ها می گویند لغو کامل تحریم ها "مدتی طولانی" زمان خواهد برد.

علاء الدین بروجردی هم، در بخشی دیگر از اظهارات امروز خود در مورد مواضع آمریکا در مذاکرات گفته است: "قطعا توافق هسته ای یک جاده دو طرفه بوده و به طور حتم اگر آنها دبه کنند ما هم دبه می‌کنیم."

وی افزوده است: "رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند که رسیدن به توافق هسته‌ای تا ۱۰ تیرماه وحی منزل نیست بلکه حفظ منافع ملی بر توافق دارای اهمیت است و اگر از زمان تعیین شده عبور کردیم آن زمان تمدید خواهد شد."

ایران و قدرت های جهانی، متعهد شده اند که تا ۱۰ تیر ماه (انتهای ژوئن) بر سر جزئیات فنی یک توافق در مورد برنامه هسته ای ایران به توافق نهایی برسند.

اظهارات هفته پیش صالحی

هفته پیش، خبرگزاری مهر از قول علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نقل کرد که در مذاکرات هسته ای، "طرف مقابل" روی برخی از موضوعاتی که بر سر آنها تفاهم شده "دبه می کند".

به گزارش همین خبرگزاری، آقای صالحی تاکید کرده بود که با این حال مطمئن است که "در مجموع، مذاکرات به نتیجه خواهد رسید".

همزمان، خبرگزاری فارس نیز به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی نوشت: "در جلساتی که اخیرا داشتیم عنوان شده که طرف مقابل سوالاتی در باره مباحثی که مورد تفاهم قرار گرفته مطرح می کند که البته نمی خواهم موضوع را باز کنم".

آقای صالحی چند روز بعد از انتشار خبر اظهارات خود، با تاکید بر اینکه "دبه درآوردن را به مزاح گفتم" افزود: "شکر خدا همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود".

وی در عین حال، با تایید ضمنی اظهارات قبلی خود گفت: "دبه‌هایشان خیلی جدی نیست و به جایی نمی‌رسد. ما آنچه می‌خواستیم در بعد فنی گرفتیم و جای هیچ گونه نگرانی نیست."

عالی اکبر صالحی در سخنان خود، توضیح بیشتری در مورد مصداق مشخص آنچه "دبه" کردن مذاکره کنندگان آمریکایی می نامید، نداد.

مطالب مرتبط