'کشتی کمک رسانی ایران وارد خلیج عدن شد'

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا از ایران خواسته کشتی را به جیبوتی بفرستد تا به وسیله سازمان ملل توزیع شود

رسانه های ایران گزارش می دهند که یک کشتی باری این کشور که حامل کمک و فعالان ضدجنگ است روز یکشنبه وارد آب های خلیج عدن شده و روز پنجشنبه در بندر حدیده یمن پهلو خواهد گرفت.

طبق گزارش منابع خبری ایران این کشتی به نام ایران شاهد حامل ۲۵۰۰ تن کمک شامل آرد، برنج، کنسرو، تدارکات پزشکی و بطری آب برای آسیب دیدگان جنگ در یمن است.

ایران علیه هرگونه جستجوی این کشتی به سایر کشورها هشدار داده اما ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی کلیه کشتی ها به مقصد یمن را برای جلوگیری از سلاح رسانی به شورشیان حوثی این کشور جستجو می کنند.

حوثی ها بخش اعظم خاک یمن از جمله بندر حدیده که این کشتی به سوی آن می رود را تحت کنترل دارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا مسعود قاضی میرسعید ناخدای ایران شاهد گفت کشتی روز یکشنبه وارد خلیج عدن شده و گفت "امیدواریم با یاری خدا اواخر روز 31 اردیبهشت - ۲۱ مه - در محدوده بندر حدیده یمن باشیم."

روزنامه شهروند چاپ تهران گزارش داده است که ناخدای کشتی گفته است که پس از ورود به خلیج عدن یک کشتی جنگی بیگانه در ٥ مایلی آن حضور یافت که عضو ائتلاف مقابله با دزدان دریایی خلیج عدن بود و از کشتی ایرانی خواست تا خود را معرفی و مقصد ماموریتش را اطلاع دهد که مسئولان کشتی ایران شاهد این کار را انجام داده و آنها نیز خواستار معرفی این کشتی خارجی می‌شوند که پاسخ داده می‌شود: «یک ناو جنگی عضو ائتلاف هستیم.»

هفته پیش آمریکا از ایران خواسته بود تا محموله این کشتی را به جای یمن به جیبوتی بفرستد و از طریق سازمان ملل به دست یمنی‌ها برساند.

اما سه روز پیش حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران گفته بود که "هماهنگی‌های لازم با مراجع ذیربط در سازمان ملل" برای پهلوگیری کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن انجام شده است.

خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده است که پزشکان، فعالان ضدجنگ از آمریکا، فرانسه و آلمان و شماری خبرنگار جزو سرنشینان این کشتی هستند.

ایران قبلا به شدت در مورد بازرسی این کشتی هشدار داده است.

معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران هشدار داده که ایجاد "مزاحمت" احتمالی برای این کشتی ممکن است "آتشی" روشن کند و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که کشورهایی که به یمن حمله کرده‌اند اجازه بازرسی کشتی‌های ایرانی حامل کمک را ندارند.

مطالب مرتبط