نوبخت: دولت موظف به اجرای دستور رهبر در مورد تحصیل اتباع افغانستان است

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، در اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت که دولت، خود را موظف به اجرای دستور آیت الله خامنه ای در مورد تحصیل کودکان افغان می داند.

آقای نوبخت، سه شنبه ۲۹ اردیبهشت این دستور را "سنجیده و از جهت انسان‌دوستانه، قابل افتخار" دانست و افزود که دولت وظیفه دارد آن را "با دقت به سرانجام برساند".

دو روز پیش، خبرگزاری تسنیم نوشت که رهبر جمهوری اسلامی، چندی پیش دستور داده که "همه کودکان افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارند باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند".

این خبر، در حالی منتشر می شد که در آذر ماه گذشته، خلیل‌الله بابالو رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، برای اولین بار از دستور آیت الله خامنه ای مبنی بر "بازنماندن هیچ دانش‌آموز افغان‌ از تحصیل" سخن گفته بود.

وی توضیح بیشتری در باره جزئیات دستور رهبر ایران نداده و مشخص نکرده بود که دستور آقای خامنه ای، شامل فرزندان مهاجران غیرقانونی نیز می شود یا نه.

چند ماه قبل از انتشار اظهارات آقای بابالو، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود که در آستانه سال تحصیلی ۹۴-۹۳، در مدارس دولتی ایران از دانش آموزان افغان شهریه گرفته نخواهد شد.

اما با شروع سال تحصیلی گزارش هایی منتشر شد که حکایت داشت مدارس دولتی ایران، از فرزندان مهاجران افغان شهریه گرفته اند و حتی میزان این شهریه، بعضا نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است.

این در حالی بود که مدارس دولتی ایران، طبق قانون باید رایگان باشند و به گفته رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور "در بخشنامه‌های آموزش و پرورش به‌طور کامل تصریح شده است که هیچ نوع تبعیض و تفاوتی نباید میان دانش آموزان [ایرانی و افغان] قایل شد".

طبق آمار رسمی، ۳۱۰ هزار دانش‌آموز افغان که کارت اقامت دارند در مدارس رسمی ایران تحصیل می‌کنند. با وجود این، هم اکنون بخش بزرگی از فرزندان مهاجران افغان، به دلایل گوناگون امکان تحصیل در مدارس ایران را ندارند.

به عقیده ناظران، رسانه ای شدن دستور آیت الله خامنه ای در مورد ثبت نام همه کودکان افغان و استقبال دولت ایران از این دستور، در صورت اجرایی شدن، تحولی قابل توجه در وضعیت مهاجران افغان محسوب می‌شود.