کشتی ایران شاهد برای بازرسی توسط سازمان ملل به جیبوتی می‌رود

حق نشر عکس tasnim
Image caption ایران پیشتر هشدار داده بود که عربستان و متحدانش در حمله به یمن، حق بازرسی از کشتی ایران شاهد را ندارند

منابع خبری ایران گزارش داده اند که کشتی "ایران شاهد" که حامل کمک های ایران برای جنگ زدگان یمن است، برای بازرسی توسط سازمان ملل به جیبوتی می رود.

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، به این خبرگزاری گفت که کشتی در همکاری کامل با سازمان ملل به جیبوتی خواهد رفت.

ناصر چرخساز رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر هم عصر چهارشنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: "مسوولان کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و برنامه جهانی غذا (WFP) در جیبوتی مستقر هستند بنابراین برابر هماهنگی های به عمل آمده کشتی نجات برای بازرسی به جیبوتی می رود و از آنجا اقدامات بعدی صورت می پذیرد."

سازمان ملل کمک های یمن را از جمهوری جیبوتی در آن سوی آب های دریای سرخ توزیع می کند.

سازمان ملل هم این خبر را تایید کرده است. قصد اولیه کشتی ایرانی برای رفتن مستقیم به یمنباعث نگرانی هایی شدهبود.

فرهان حق، نائب سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که سازمان ملل خبر تصمیم دولت ایران دایر بر "حرکت کشتی به سوی جیبوتی" را دریافت کرده است.

او گفت که با توجه به نگرانی ها درباره اوضاع یمن، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از همه کشورها و سازمان ها خواسته است تحویل کمک ها را از طریق دفتر این سازمان در جیبوتی انجام دهند.

فارس روز چهارشنبه، ۳۰ اردیبهشت، نوشت که کشتی باری ایرانی، پس از بازرسی، جیبوتی را به مقصد بندر الحدیده یمن ترک خواهد کرد.

رسانه های ایران سه روز پیش گزارش کرده بودند که ایران شاهد، روز یکشنبه وارد آب های خلیج عدن شده و روز پنجشنبه در بندر حدیده یمن پهلو خواهد گرفت.

هفته پیش آمریکا از ایران خواسته بود تا محموله این کشتی را به جای یمن به جیبوتی بفرستد و از طریق سازمان ملل به دست یمنی‌ها برساند.

به دنبال این درخواست، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، گفت که "هماهنگی‌های لازم با مراجع ذیربط در سازمان ملل" برای پهلوگیری کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه ایران به یمن انجام شده است.

به طور معمول، ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، کلیه کشتی ها به مقصد یمن را برای جلوگیری از سلاح رسانی به شورشیان حوثی این کشور جستجو می کنند. این در حالی است که مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود که کشورهایی که به یمن حمله کرده‌اند اجازه بازرسی کشتی‌های ایرانی حامل کمک را ندارند.

مسعود جزایری، معاون ستادکل نیروهای مسلح ایران نیز هشدار داده است که ایجاد "مزاحمت" احتمالی برای این کشتی ممکن است "آتشی" را روشن کند.

طبق گزارش خبرگزاری های ایران، کشتی ایران شاهد حامل ۲۵۰۰ تن کمک شامل آرد، برنج، کنسرو، تدارکات پزشکی و بطری آب برای آسیب دیدگان جنگ در یمن است.

به گزارش این خبرگزاری ها تعدادی پزشک و خبرنگار و چند نفر از فعالان ضدجنگ از آمریکا، فرانسه و آلمان نیز جزو سرنشینان این کشتی هستند.

مطالب مرتبط