مصطفی کواکبیان رئیس موقت خانه احزاب ایران شد

حق نشر عکس isna

انتخابات خانه احزاب روز پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت برگزار شد و مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری، به طور موقت رییس آن شد.

در این انتخابات همچنین حسن غفوری‌فرد به عنوان نایب رییس موقت خانه احزاب انتخاب شد.

کار این هیأت رئیسه موقت اصلاح اساسنامه خانه احزاب است.

رای‌گیری انتخابات هیات رییسه مجمع عمومی فوق‌العاده برای اصلاح اساسنامه خانه احزاب، در محل وزارت کشور انجام شد و حدود ۱۸۰ حزب و تشکل سیاسی در آن شرکت کردند.

اصلاح اساسنامه خانه احزاب قرار است با حضور دبیران کل و نمایندگان احزاب انجام شود. پس از آن، مجمع عمومی و اعضای شورای مرکزی خانه احزاب انتخاب خواهند شد.

مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم سالاری است و پیش از این نماینده سمنان در مجلس ایران بوده است. حسن غفوری‌فرد، دبیرکل جامعه اسلامی ورزشکاران است که پیش از این نماینده مجلس از استان خراسان و شهر تهران، وزیر نیرو و رییس سازمان تربیت بدنی ایران بوده است.

خانه احزاب ایران طی سال‌های اخیر تعطیل بود.

صولت مرتضوی، معاون وزیر کشور در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در مرداد ماه سال ۸۹ فعالیت خانه احزاب را غیر قانونی اعلام کرد.

محمد حسین مقیمی، معاون سیاسی وزارت کشور ایران، روز پنج‌شنبه گفت: احزاب می‌توانند در راستای قانون و چهارچوب مرامنامه خود به فعالیت ادامه دهند و حتی مجازند در مواردی دولت و عملکرد آن را نقد کنند.

وی خانه احزاب را یک انجمن صنفی خواند و گفت: موسسین خانه احزاب مجوز لازم را از کمیسیون ماده ۱۰ وزارت کشور گرفته‌اند.

ازسرگیری فعالیت خانه احزاب ایران با توجه به انتخابات پیش روی مجلس که قرار است در اسفند ماه امسال برگزار شود، اهمیت پیدا می‌کند.

در اساسنامه‌ خانه احزاب آمده است که خانه احزاب نهادی مدنی، غیردولتی، دارای شخصیت حقوقی مستقل و متشکل از نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی پروانه‌دار است.