روحانی: به تب تحریمها علیه کشور توجه نشد، الان به دنبال درمان بیمار رفته‌ایم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید که باید تحریمها علیه کشورش لغو شود تا در نتیجه آن موضوعاتی مانند مشکل محیط زیست حل شود.

آقای روحانی در سخنانی به مناسبت "هفته محیط زیست" در ایران گفت: "ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد. تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود."

به گزارش رسانه های ایران وی تاکید کرد که "تحریم مانند یک بیماری است که از یک تب کوچک آغاز می‌شود" و افزود: "در ابتدا به این تب کوچک توجهی نشد، اما وقتی بیمار به زمین افتاد و دیگر نتوانست تکان بخورد به دنبال درمان بیماری رفتیم. بعضی معنای تحریم را نمی‌دانستند اما قدم به قدم مشکلات ما زیاد شد."

رئیس جمهوری ایران در عین حال تاکید کرد که این سخنان "به معنای این حرف این نیست که ما در برابر حرف زور تسلیم شویم."

آقای روحانی گفت که کشورش به "تدبیر" نیاز دارد و افزود: "تدبیر یعنی دیدن نهایت کار. اگر تدبیر نکنیم و به آینده نگاه نکنیم در زندگی دچار مشکل می‌شویم."

وی در بخشی دیگر از سخنان خود و اشاره به آلودگی هوا در برخی از مناطق و شهرهای بزرگ کشور گفت که دولت باید "سوختی که حداقل آلودگی را دارد" در اختیار مردم قرار دهد و افزود "در این کار دولت قدم‌های خوبی برداشته است که بنزین پتروشیمی را کنار گذاشته و بنزین یورو ۴ را در کلان‌شهرها در اختیار مردم گذاشت، استانداردها را شروع کرد و سخت‌گیری‌هایی را در این راستا انجام داد که آثارش را دیدید."

بنزین "غیر استاندارد"

به نظر می‌رسد که این سخنان آقای روحانی اشاره به گزارشها درباره تولید بنزین پتروشیمی در دوران محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، باشد.

تولید بنزین در پتروشیمی‌های ایران کمی بیش از پنج سال پیش در دولت آقای احمدی‌نژاد و زمانی آغاز شد که دامنه تحریم‌ها علیه ایران روز به روز گسترده تر می‌شد و ایران که بخشی از نیاز مصرفی بنزین خود را وارد می‌کند، برای مقابله با تحریم، شروع به تولید بنزین در پتروشیمی‌های کشور کرد.

اوایل سال گذشته خورشیدی سازمان حفاظت محیط زیست ایران با صدور اطلاعیه‌ای به صورت رسمی تائید کرد که بنزین تولید شده در صنایع پتروشیمی "سرطان زا" است.

این سازمان با استناد به منابع علمی مرتبط با صنعت نفت و گاز گزارش داد که "صنایع پتروشیمی، حلال‌های بنزن، اولئون و زایلن تولید می‌کنند. این ترکیبات بعضاً خواص احتراقی (نظیر عدد اکتان) بهتری نسبت به بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها دارند اما سرطان‌زایی آنها اثبات شده است. لذا در هیچ نقطه‌ای از دنیا از حلال‌های تولیدی پتروشیمی به دلیل سرطان‌زایی آن به عنوان سوخت استفاده نمی‌کنند."

بحث بنزین‌های غیراستاندارد که باعث آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ در ایران شده، در چند سال گذشته همواره مطرح بوده است. طبق آمار رسمی به طور متوسط روزانه نزدیک به ۷۰ میلیون لیتر بنزین در ایران سوزانده می‌شود که این رقم بیشتر از میزان تولید داخلی است.

مقامات ایران سپس اعلام کردند که تولید چنین بنزینهایی متوقف شده است.

سخنان امروز یکشنبه (۷ مه/۱۷ خرداد) رئیس جمهوری ایران درباره نیاز به لغو تحریمها علیه ایران درحالی صورت می‌‌گیرد که نمایندگان ایران و قدرتهای غربی موسوم به ۱+۵ در حال مذاکره برای تدوین توافق نامه جامع هسته‌ای با هدف پایان بخشیدن به تحریمها علیه ایران هستند.

ایران و گروه ۱+۵، پاییز سال گذشته توافق کردند که تا آخر ماه مارس (فروردین) درباره کلیات توافق جامع به تفاهم سیاسی برسند و تا آخر ماه ژوئن (۹ تیرماه) به توافق جامع اتمی دست یابند.