اینستاگرام از مسدود کردن موقت حساب کاربری آیت‌الله خمینی اظهار تاسف کرد

سایت اشتراک عکس اینستاگرام اعلام کرد بسته شدن موقت حساب کاربری آیت‌الله خمینی "اشتباه" بوده است.

حساب کاربری "امام خمینی" (emamkhomeini@) چند روز پیش از بیست و ششمین سالگرد درگذشت او (۱۴ خرداد، چهارم ژوئن) به دنبال ریپورت شدن آن از سوی کاربران، توسط اینستاگرام مسدود شد. پس از این اقدام، حساب دیگری افتتاح شد (EmamKhomeiny@) تا جای آن را بگیرد اما حساب قدیمی، روز اول ژوئن دوباره فعال شد.

یکی از سخنگویان اینستاگرام در ای‌میلی که به مونیتورینگ بی‌بی‌سی فرستاد نوشت: "ما برای اشتباهی که رخ داد بسیار متاسفیم. ما گاهی در بررسی گزارش‌هایی که از کاربران دریافت می‌کنیم دچار اشتباه می‌شویم و در این مورد به اشتباه این حساب را مسدود کردیم. ما به محض اینکه مطلع شدیم این حساب را دوباره فعال کردیم و محتوای آن را برگرداندیم."

این حساب که تا امروز حدود بیش از ۱۱۰ هزار پیگیر (follower) دارد حاوی عکس‌ها کمتر منتشر شده‌ای از رهبر انقلاب اسلامی ایران است.

بسته شدن موقت این حساب انعکاس وسیعی در رسانه‌های ایران داشت.

پس از فعال شدن مجدد، این حساب از سرگیری فعالیت خود را ماحصل پیگری وسیع افراد و پوشش رسانه‌ای گسترده اعلام کرد.

اینستاگرام بر خلاف رسانه‌های اجتماعی پرطرفدار مثل توئیتر و فیس‌بوک در ایران مسدود نشده است. رهبران عالی رتبه ایران مثل آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهور در این شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند و فعالانه از آنها استفاده می‌کنند.

به گفته رسانه‌های ایران، از جمعیت ۷۸ میلیونی این کشور، ۴۰ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کنند که چهل درصد آنها بین ۲۰ تا ۲۹ سال دارند.