'هیچ استانی در ایران از لحاظ آب در وضعیت نرمال قرار ندارد'

حق نشر عکس ISNA

رضا راعی عزآبادی، مدیر دفتر مطالعات مدیریت منابع آب ایران، امروز پنج شنبه ۲۸ خردادماه، با اشاره به مشکل کمبود آب و مصرف بی رویه آن گفت: "هیچ یک از استان‌های کشور در وضعیت نرمال آبی نیست. هیچ استانی در وضع قابل تحمل، نرمال و مرطوب قرار ندارد."

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر دفتر مطالعات مدیریت منابع آب ایران گفت: "۱۰ استان ایلام، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، قزوین، ‌کرمان، کرمانشاه، یزد و ‌کهگیلویه و بویراحمد با تنش شدید آبی مواجه هستند."

به گفته آقای راعی از ۳۱ استان ایران ۲۳ استان کاهش بارش داشته‌اند و "کم آبی یعنی مجموعه آبی که داریم به اندازه مصرف نیست و به عبارت دیگر برای جمعیت منطقه کافی نیست و تنش آبی شدید یک پله بالاتر از کم آبی است که اگر مشترکان صرفه جویی نکنند با مشکل مواجه می شوند و مصرف بیشتر از ذخایر آبی است."

این کارشناس حوزه آب همچنین گفت که ورودی آب سدها ۱۷ درصد و خروجی آب از این سدها ۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

در ماه‌های گذشته مقامات ایران از کاهش حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور از مهرماه ۹۳ خبر داده بودند که نسبت به سال آبی گذشته ۲۲ درصد کاهش نشان می‌داد.

در سال ۲۰۱۳ موسسه منابع جهانی، ایران را بیست و چهارمین کشور دنیا از نظر تنش آبی معرفی کرد و هشدار داد که این کشور به شدت در خطر کم‌آبی قرار دارد.

به اعتقاد کارشناسان، اقلیم خشک، مدیریت ناکارآمد و ضعف منابع آب، از جمله دلایلی است که ایران را در معرض بحران آب قرار داده است.

مطالب مرتبط