واکنش‌ها به سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای درباره مذاکرات اتمی

حق نشر عکس j
Image caption عباس عراقچی از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران در صفحه اینستاگرامش از رهبر ایران تشکر کرده

سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مورد مذاکرات جاری اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی که کمتر از یک هفته به ضرب‌الاجل آن باقی مانده، واکنش‌هایی را به همراه داشته است.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در صفحه اینستاگرام خود از رهبر ایران بابت حمایت از تیم مذاکره کننده تشکر کرده است و با درج نوشته ای بر روی تصویر آیت الله خامنه ای گفته "زبان از تشکر قاصر است".

آقای عراقچی در حال حاضر در وین به سر می برد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از پشتیبانی آیت‌الله خامنه‌ای از تیم مذاکره کننده تشکر کرده و گفته "خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری در موضوع هسته‌ای تبیین و تشریح کردند خیلی کمک کننده و روشن‌ کننده است... تیم مذاکره‌ کننده بر همین اساس و با اتکاء به رهنمودهای ایشان و مسئولان عالی کشور، موضوع را در مذاکرات دنبال می‌کنند."

آیت الله خامنه ای یک روز پیش از این در دیدار با مقامات و کارگزاران نظام، مذاکره کنندگان را "امین و غیور و شجاع و متدین" خوانده بود. رهبر ایران گفته بود که "این تیم، با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثیر مذاکره کنندگان طرف‌های مقابل، مشغول تلاش است و انصافا با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می‌کند."

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران هم گفته که آیت الله خامنه ای "در زمانی که گرد و غبار و فضای مه آلود در مقابل برخی رویه ها و روندهای جاری شکل گرفته بود، در سخنانی صریح، صادقانه و عالمانه مسیر را برای مردم و مسئولان روشن کردند و سخنانشان درباره اقتصاد مقاومتی و مهمتر از آن درباره پرونده هسته‌ای و حمایت‌شان از تیم مذاکره کننده پاسخ روشنی به برخی افراط و تفریط ها در مسیر پرونده هسته ای و تعیین تکلیفی در این مسیر بود."

حمید رسایی از نمایندگان اصولگرای مجلس هم در صحن علنی مجلس از گفته های دیروز آیت الله خامنه ای "قدردانی" کرده و گفته "خدا را شکر می‌کنم که بیانات مقام معظم رهبری را دیشب شنیدم؛ روح ما یک ساعت و نیم زودتر از اذان مغرب با شنیدن این بیانات افطار کرد".

آقای رسایی مصوبه یک روز پیش مجلس را که دولت ایران را ملزم به لغو یکجای همه تحریم ها کرده، در راستای گفته های آیت الله خامنه ای تعبیر کرده است.

در زمان تذکر شفاهی آقای رسایی در مجلس، محمدحسن ابوترابی فرد، نائب رئیس مجلس که اداره جلسه علنی در غیاب علی لاریجانی با او بود گفت: "بهتر است که اینگونه از واژه‌ها استفاده نکنیم افطار بعد از اذان مغرب است"، اما آقای رسایی پاسخ داد: "افطار جسم بعد از اذان مغرب است و ما روح‌مان افطار کرده است و این تعبیر اشکالی ندارد."

آیت الله علی خامنه‌ای، دیروز در بخشی از اظهاراتش گفته بود تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی ایران که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، کنگره و دولت آمریکا وضع شده باید "فورا هنگام امضای موافقتنامه لغو و بقیه تحریم‌ها هم در فواصل معقول" برداشته شود.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته "برخی اظهارات اخیر مقام‌های عالی ایران" کمکی به رسیدن به توافق نمی‌کند و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در واکنش به اظهارات رهبر ایران اشاره کرده که تمرکز مقامات آمریکایی بر گفت و گوهای جاری در اتاق مذاکرات است و نه اظهار نظرهای عمومی.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.