نتانیاهو: چشم‌انداز توافق هسته‌ای با ایران روز به روز بدتر می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption نخست وزیر اسرائیل می‌گوید شرایط توافق با ایران روزبه‌روز بدتر می‌شود.

در آستانه پایان مهلت تعیین‌شده برای توافق هسته‌ای ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره "عقب‌نشینی آشکار" کشورهای غربی در برابر ایران هشدار داده است.

آقای نتانیاهو امروز یکشنبه ۲۸ ژوئن در ابتدای جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: "ما اکنون شاهد عقب‌نشینی آشکار قدرت‌های جهانی از خطوط قرمزی هستیم که خود آنها به تازگی و به صورت علنی (برای توافق با ایران) تعیین کرده بودند."

اظهارات نخست‌وزیر اسرائیل هم‌زمان با مذاکرات ایران و کشورهای پنج به علاوه یک در وین بیان شده که با حضور وزرای امور خارجه اکثر این کشورها در جریان است.

آقای نتانیاهو که از صریح‌ترین منتقدان توافق هسته‌ای ایران با شرایط فعلی است، امروز هم تکرار کرد که دلیلی برای عجله‌ در امضای توافقی که "روز به روز بدتر می‌شود" نیست.

رهبران آمریکا و اسرائیل علنا به اختلاف نظر درباره مذاکرات هسته‌ای و شرایط توافق با ایران اذعان کرده‌اند و این موضوع به یکی از پرتنش‌ترین مسائل در سیاست خارجی دو کشور تبدیل شده است.

آقای نتانیاهو در شرایطی از توافق با ایران انتقاد می‌کند که مذاکرات جاری به گفته هر دو طرف با اختلاف نظرهای جدی روبه‌رو است.

این مسئله باعث شده که مذاکرات - به گفته هر دو طرف - احتمالا تا بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن (۹ تیر) ادامه پیدا کند.

یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود گفته است که مذاکرات بعد از ضرب الاجل سه شنبه ادامه خواهد یافت.

اما او تاکید کرد که تمدید مذاکرات طولانی مدت نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پیشتر یک سخنگوی تیم ایران گفت:‌ "به دلیل آنکه هنوز کار زیادی باقی است، هیات ها ورای ۱۰ تیر به مذاکرات ادامه خواهند داد تا به یک توافق مجموعا خوب دست یابند."

او نیز تاکید کرد که "همزمان تمایل یا بحثی از تمدید طولانی مدت مذاکرات وجود ندارد."

مطالب مرتبط