فابیوس: توافق کردیم ضرب‌الاجل جدیدی برای مذاکرات نگذاریم

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که این هفته به وین برمی‌گردد
توضیح تصویر،

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که این هفته به وین برمی‌گردد

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید که طرف‌های مذاکره در وین روز یکشنبه توافق کرده‌اند که تاریخ جدیدی برای پایان مذاکرات هسته‌ای ایران تعیین نکنند.

ضرب‌الاجلی که قبلاً برای رسیدن به توافق جامع با ایران تعیین شده بود، فردا ۳۰ ژوئن، ۹ تیرماه به پایان می‌رسد. اما نمایندگان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک تأیید کرده‌اند که مذاکرات در مهلت تعیین‌شده تمام نمی‌شود و احتمالاً تا چند روز بعد از آن ادامه خواهد داشت.

آقای فابیوس که روز یکشنبه محل مذاکرات را ترک کرده بود، در نیویورک به خبرنگاران گفت که این هفته دوباره به وین بر خواهد گشت.

او درباره روند مذاکرات گفت: "ایرانی‌ها به طور مشخص درباره جزییات دقیق رفع تحریم‌ها سؤال دارند، این که چطور کار می‌کند، به چه معناست... و ما هم در طرف ۱+۵ سؤالات دقیقی از آنها داریم."

مذاکرات هسته‌ای ایران با هدف رسیدن به توافقی نهایی بین ایران و کشورهای ۱+۵ -به عنوان نمایندگان جامعه جهانی - صورت می‌گیرد تا بر اساس آن ایران برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد یا متوقف کند و به ازای آن تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران رفع شود.

'پیشنهادی در مورد بازرسی ها'

همزمان در روز دوشنبه یک مقام ارشد آمریکایی گفت که قدرت های جهانی پیشنهادی را برای حل مساله بازرسی ها از مراکز مظنون اتمی ایران مطرح کرده اند.

مساله بازرسی از مراکز حساس ایران - از جمله مراکز مظنون نظامی - از موارد مورد اختلاف در روند مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت:‌ "فرآیندی را طراحی کرده ایم که به عقیده ما دسترسی های لازم را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم می کند."

او اضافه کرد: "نقطه آغاز ما این نیست که باید بتوانیم به همه مراکز نظامی راه پیدا کنیم، چون ایالات متحده آمریکا هم اجازه دسترسی به همه مراکز نظامی اش را نمی دهد، این اصلا درست نیست."

این مقام جزئیات بیشتری نداد اما یک مقام دیگر به این خبرگزاری گفت که این پیشنهاد بخشی از تفاهم دوم آوریل لوزان است.

رهبر ایران گفته است که اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نخواهد داد.

ایران براساس تفاهم نامه لوزان به طور اصولی با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده است و این پروتکل امکان دسترسی خیلی بیشتری به تاسیسات ایران را در مقایسه با آنچه بازرسان آژانس اکنون دارند به آنها خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید بازرسی از برخی تاسیسات نظامی هم می تواند بخشی از پروتکل الحاقی باشد.

یک مقام آمریکایی هم در گفتگو با رویترز انتقادها از قدرت های جهانی دایر بر دادن امتیاز بیش از حد به ایران را رد کرد. او استدلال کرد که اگر آمریکا می خواست کوتاه بیاید می توانست خیلی وقت پیش چنین کند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت که دولت اوباما محکم پای شرایط تدوین شده در تفاهم نامه لوزان ایستاده است و انتظار دارد ایران هم چنین کند.

بنابه این گزارش بعضی مقام های غربی از جمله فیلیپ هموند وزیر خارجه بریتانیا تلویحا گفته اند که ایران به برخی تعهداتش در تفاهم نامه لوزان پایبندی نشان نمی دهد.

افخم در وین، بازگشت ظریف

توضیح تصویر،

وزیر امور خارجه آمریکا امروز دوشنبه با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه تایید کرده است که مذاکرات احتمالا بعد از ۳۰ ژوئن ادامه خواهد یافت، اما یک مقام آمریکایی تاکید کرد که صحبت از تمدید بلندمدت این گفت‌وگوها نیست.

انتظار می‌رود محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که یکشنبه شب وین را به مقصد تهران ترک کرده بود، فردا سه‌شنبه به محل مذاکرات برگردد.

به گزارش ایسنا، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه به وین سفر کرده و خبرگزاری فارس هم از احتمال پیوستن علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به مذاکرات خبر داده است.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه هم گفته است که فردا به وین می‌رود و ابتدا با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت‌وگو می‌کند.

آقای کری از روز شنبه وین را ترک نکرده و امروز با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرده است.

آقای کری امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت که هنوز خیلی زود است که بخواهیم نتیجه را پیش‌بینی کنیم.