بریتانیا یک فرد و چند موسسه را از فهرست تحریم‌ هسته‌ای و موشکی ایران خارج کرد

Image caption اطلاعیه وزارت خزانه‌داری بریتانیا تحریم علیه ایران را کاهش می‌دهد

بریتانیا تعدادی شخصیت حقیقی و حقوقی را از فهرست افراد و بنگاه‌های مشمول تحریم‌ برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی خارج کرده است.

وبسایت وزارت خزانه داری بریتانیا متن اطلاعیه مربوط به تحریم اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را منتشر کرده که براساس آن، یک شخصیت حقیقی و هشت شخصیت حقوقی از فهرست این تحریم‌ها خارج شده‌اند.

براساس تحریم‌های مصوب اتحادیه اروپا، دارایی‌های متعلق به تحریم‌شدگان در کشورهای عضو اتحادیه مسدود بوده است.

خارج شدگان از فهرست تحریم های اتحادیه اروپا عبارتند از محمود جنتیان، معاون سابق سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت‌های برایت نورد، سی اف شارپ، کوزی ایست، گریت وست، هپی سود، ان اچ ال بیسیک و ان اچ ال نوردلاند. به استثنای شرکت سی اف شارپ، سایر شرکت‌های ذکر شده در این اطلاعیه ظاهرا در آلمان ثبت شده و دارای یک آدرس در شهر هامبورگ هستند.

تصمیم وزارت خزانه داری بریتانیا در اجرای مصوبه اخیر شورای اتحادیه اروپا شامل تغییراتی در مقررات تحریم هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی اتخاذ شده است.

شورای اتحادیه اروپا با صدور مصوبه‌ای در روز ۲۵ ژوئن سال جاری، مصوبه تحریم هسته‌ای ایران مورخ سال ۲۰۱۲ را اصلاح کرد که در نتیجه آن، تحریم‌های وضع شده علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی فوق لغو شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تصمیم بریتانیا در اجرای مصوبه اتحادیه اروپا اتخاذ شده است

شورای اتحادیه اروپا همچنین اطلاعات مربوط به شش نهاد دیگر مشمول تحریم‌های هسته ای و موشکی ایران را اصلاح کرده است. این نهادها شامل پنج شرکت تجاری و صنعتی ایرانی و غیرایرانی و دانشگاه بهشتی (ملی سابق) است.

اصلاحاتی صورت گرفته در این مورد عمدتا شامل تغییراتی در اطلاعات مربوط به آنها، از جمله تغییر در نشانی یا مالکیت سهام شرکت‌ها و حذف یا افزودن اطلاعات جدید است. در صدر این فهرست، "اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی" مستقر در مالزی قرار دارد که در مورد فعالیت‌های آن آمده است که این بانک "توسط بابک زنجانی و به نمایندگی از سوی دولت ایران به منظور انتقال مبالغ قابل توجهی از دارایی‌های مرتبط با پرداخت‌های نفتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است."

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی تصمیم گرفتند به منظور محدود کردن امکانات مالی ایران برای ادامه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی، بخش انرژی این و فعالیت‌های بازرگانی و مالی مرتبط با آن را از اول ژوئیه همان سال مشمول تحریم قرار دهند. پیشتر، اتحادیه اروپا در اجرای تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل، محدودیت‌هایی را علیه ایران به اجرا گذاشته بود.

در مصوبه اخیر شورای اتحادیه اروپا، دلیل تغییر در شمول تحریم های اتحادیه علیه ایران تشریح نشده است.

"مقررات" اتحادیه اروپا یکی از ابزار قانونی هماهنگی در شرایط حقوقی کشورهای عضو است و این کشورها ملزم به اجرای آنها هستند.