گروه ۵ نفره آژانس برای مذاکره درباره 'تفاهم به دست آمده اخیر' وارد تهران شد

حق نشر عکس President.ir
Image caption مدیرکل آژانس در سفر اخیرش به تهران با حسن روحانی دیدار کرده بود

همزمان با ادامه مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در وین، یک گروه ۵ نفره از مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی، وارد تهران شده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز ۱۵ تیرماه (ششم ژوئیه) گفته است که در جریان سفر یک روزه این گروه، درباره جزئیات تفاهم به دست آمده ایران و آژانس گفت و گو خواهد شد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اواخر هفته گذشته با سفر به تهران، با حسن روحانی رئیس جمهور و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرده بود.

آقای آمانو پیش از سفر به تهران با مقام های حاضر در مذاکرات اتمی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت و گو کرده بود.

او پس از بازگشت از تهران، روز شنبه در یک کنفرانس خبری مقابل هتل محل برگزاری مذاکرات گفت که در صورت همکاری ایران، آژانس آمادگی دارد گزارش خود درباره "ابعاد نظامی احتمالی" برنامه اتمی ایران را تا پایان سال جاری میلادی منتشر کند.

آقای آمانو گفته بود که در سفر اخیرش به تهران پیشرفت‌هایی به دست آمده و اگر توافق حاصل شود، آژانس آماده همکاری در زمینه پیاده‌سازی توافق است.

موضوع ابعاد نظامی احتمالی به گفته حمید بعیدی نژاد، از اعضای گروه مذاکره کننده اتمی ایران مربوط به قبل از سال ۱۳۸۲ و "ادعای کشورهای غربی در انجام برنامه نظامی هسته ای به قصد تولید و توسعه سلاح هسته ای" است.

آقای بعیدی نژاد یک ماه پیش گفته بود که ایران در جریان مذاکرات اتمی آمادگی خود را برای حل و فصل نهایی موضوع ابعاد نظامی احتمالی اعلام کرده بود.

مهلت تمدید شده مذاکرات اتمی سه شنبه شب (فردا) به پایان می رسد، اما رسانه های ایرانی از قول منابع نزدیک به گروه مذاکره کننده می گویند که ضرب الاجل نهایی چهارشنبه آخر شب یا بامداد پنجشنبه است.

وزیر امور خارجه ایران شب گذشته پس از حضور در مراسم احیا در مرکز اسلامی وین گفت "هنوز هیچ چیز معلوم نیست و ما داریم تلاش می کنیم."

فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی آقای ظریف هم شب گذشته هنگام ورود به وین گفت که اگر مذاکرات شکست بخورد هیچ کس در اینجا برنده نخواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای امانو پیش و پس از سفر به تهران، با مقام های حاضر در مذاکرات اتمی در وین، گفت و گو کرد