ایران 'به دنبال لغو تحریم‌های نظامی شورای امنیت است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption مذاکرات اتمی با هدف دستیابی به توافق جامع و رفع تحریم های ایران در حال حاضر در وین جریان دارد

رسانه‌های غربی به نقل از دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات اتمی می‌گویند که ایران خواستار لغو تحریم‌های نظامی شورای امنیت است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام غربی بدون ذکر نام او گفته است که لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک و صدور دیگر جنگ‌افزارها به ایران از خواسته‌های ایران در مذاکرات است.

در حال حاضر ایران و گروه ۱+۵ سرگرم مذاکرات اتمی با هدف دستیابی به توافق جامع هستند که قرار است به تحریم‌ها علیه این کشور پایان دهد.

بر اساس گزارش‌ها، مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته‌اند که دلیلی برای ارتباط دادن برنامه موشکی این کشور به پرونده اتمی وجود ندارد، اما مقام‌های غربی گفته‌اند که پذیرش این استدلال دشوار است.

خبرگزاری‌های غربی همچنین از یک مقام ایرانی بدون ذکر نام او نقل کرده‌اند که این کشور بر احقاق حقوقش تأکید دارد و "همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌ها علیه برنامه موشکی ایران، هنگامی که تحریم‌های شورای امنیت لغو می‌شود، باید لغو شود."

درخواست لغو تحریم‌های نظامی از سوی مذاکره‌کنندگان در حالی مطرح می‌شود که پیش از این مقام‌های ایرانی بر اولویت لغو تحریم‌های مالی و بانکی تأکید داشتند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در جمع مقام‌های ارشد و مدیران دولتی "خط قرمز" های مذاکرات را مجدداً تکرار کرد و خواستار لغو فوری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شد، اما اشاره‌ای به تحریم‌های نظامی نکرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون شش قطعنامه درباره برنامه اتمی ایران صادر کرده است.

برنامه موشک‌های بالستیک ایران و صادرات و واردات تسلیحات از جمله موارد تحریم شده از سوی شورای امنیت است.