نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵؛ 'امکان' عبور از ضرب الاجل

حق نشر عکس AFP
Image caption پیش از حضور ایران، وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با هم نشست مشترک برگزار کردند

دومین جلسه مشترک وزرای امور خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در شهر وین برگزار شده و همزمان کاخ سفید گفته است امکان ادامه مذاکرات پس از ضرب الاجل سه شنبه شب وجود دارد.

این نشست به ریاست محمدجواد ظریف از ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از ۱+۵ دقایقی پیش پایان یافت.

امیر پایور خبرنگار ما در وین محل مذاکرات می گوید قرار نبود پس از این نشست نتیجه خاصی اعلام شود. به گفته او وزرای خارجه چین و روسیه محل مذاکرات را ترک کردند بی آنکه با خبرنگاران صحبت کنند.

این دومین جلسه دوشنبه با حضور وزرای خارجه همه طرف ها در مذاکرات بود. اولين نشست مشترک وزيران خارجه ايران و ٥+١ پیشتر در روز دوشنبه برگزار شده بود که حدود یک ساعت ادامه داشت.

پیش از آن وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران در شهر وین برگزار شده بود.

یک منبع آگاه در هیات آلمانی حاضر در مذاکرات به خبرگزاری فرانسه گفت: "هنوز به مقصود نرسیده ایم... نباید این مساله را دست کم بگیریم که مسائل مهمی همچنان بدون راه حل باقی است. اینطور نیست که به هر قیمتی توافق شود."

او افزود: "اگر در زمینه مسائل تعیین کننده حرکتی ایجاد نشود، مساله شکست مذاکرات مردود نیست."

آقای ظریف روز دوشنبه به خبرنگاران در محل گفت:‌ "هنوز چیزی روشن نیست.... بعضی اختلاف ها باقی است و ما در تلاشیم و سخت کار می کنیم."

وانگ یی وزیر خارجه چین هم گفت که موافقتنامه در تیررس است: "آنچه امروز و فردا مهم است این است که همه طرف ها، به خصوص ایالات متحده و ایران، باید تصمیم های نهایی خود را در اسرع وقت بگیرند."

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از حدود ده روز پیش در وین بوده و بقیه وزرای خارجه در حال رفت و آمد بین وین و پایتخت‌هایشان بوده‌اند.

لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزرای خارجه فرانسه و آلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز، یکشنبه، پنجم ژوئیه به مذاکرات پیوستند.

سرگئی لاوروف، یانگ یی و فیلیپ هموند، وزرای خارجه روسیه، چین و بریتانیا هم امروز صبح وارد هتل کوبورگ وین شدند.

احتمال ادامه گفتگوها

حق نشر عکس na
Image caption عکس وزارت خارجه روسیه از یکی از نشست های دوشنبه شب وین

همزمان کاخ سفید گفت که ضرب الاجل سه شنبه برای مذاکرات در وین برای رسیدن به یک توافق قاطع و نهایی ممکن است به قوت خود باقی نماند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آقای دولت اوباما انتظار دارد ضرب الاجل رعایت نشود گفت:‌ "من هیچ گونه انتظاری (برای به نتیجه رسیدن مذاکرات) تعیین نمی کنم... این را می گویم که مسلما (عبور از ضرب الاجل) ممکن است."

یک مقام ایرانی به خبرگزارش تسنیم گفت که گفتگو ممکن است تا روز ۹ ژوئیه ادامه یابد.

البته جان کری پیشتر گفته بود که هدف آنها همچنان توافق تا ضرب الاجل هفتم ژوئیه است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت:‌ "هدف اصلی ما رسیدن به یک توافق خوب است. این طور نیست که ما به ضرب الاجل هایی که قبلا تعیین شده توجهی نداریم بلکه وزیر خارجه آمریکا بر این موضوع تمرکز دارد که توافق نهایی خوب و درست باشد."

جاش ارنست گفت که اگر ایران به تعهداتش در چارچوب تفاهم لوزان عمل نکند توافق نهایی ای هم در کار نخواهد بود.

او گفت: "موضع ما درباره این که برای رسیدن به توافق نهایی چه چیزهایی لازم است خیلی روشن بوده: این که باید به توافقی برسیم که منعکس کننده تفاهمی سیاسی باشد که در ماه آوریل گذشته به آن دست یافتیم."

زمان‌بندی رفع تحریم‌ها

وزرای خارجه ایران و آمریکا هر دو از پیشرفت جدی در مذاکرات خبر داده‌اند، اما در عین حال تاکید کرده‌اند که همچنان اختلاف‌های جدی بین دو طرف وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا دیروز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت که اگر در روزهای آینده تصمیم‌های سخت گرفته شود، توافق به دست خواهد آمد، اما اگر "توافق خوب" به دست نیاید و ایران "سرسختی مطلق" نشان دهد، آمریکا آماده است که مذاکرات را ترک کند.

وزیر خارجه ایران در مقابل گفته است که غرب باید بین فشار و توافق یکی را انتخاب کند.

زمان‌بندی رفع تحریم‌ها در کنار حل و فصل "ابعاد احتمالی نظامی" در فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله موارد مهم مورد اختلاف است.

ضرب‌الاجل اولیه برای رسیدن به توافق جامع با ایران سه‌شنبه گذشته (۳۰ ژوئن، نهم تیر) به پایان رسید، اما دو طرف توافق کردند که گفت‌وگوها را تا یک هفته بعد از مهلت ابتدایی ادامه دهند.

هدف از این گفت‌وگوها رسیدن به توافق بر سر چگونگی رفع تحریم‌های ایران به ازای عقب‌نشینی این کشور از بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای است.

قدرت‌های غربی می‌گویند به دنبال توافقی هستند که هر گونه مسیر احتمالی ایران برای دستیابی احتمالی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای را متوقف کند. ایران می‌گوید هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

همزمان هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بود روز دوشنبه در تهران با مقام های ایرانی گفتگو کند. سفر این هیات پس از دیدار هفته پیش یوکیا آمانو مدیر آژانس از تهران صورت می گیرد.

قدرت ها از ایران می خواهند دسترسی بیشتری به بازرسان بین المللی بدهد و به سوالات درباره فعالیت های سابق برنامه اتمی اش پاسخ دهد.

مطالب مرتبط