'هرگز یک ایرانی را تهدید نکن'

حق نشر عکس ugc

روایت یک دیپلمات روس از بگو مگوی شدید بین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سکوت روزهای اخیر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره مذاکرات هسته‌ای را شکست و دوباره بحث درباره مذاکرات هسته‌‌ای ایران را داغ کرد.

در این روایت که بسیاری از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های صبح ایران آن را پوشش داده‌اند آمده است طی اختلاف نظر بر سر رفع تحریم‌های نظامی، خانم موگرینی حرف از ترک مذاکرات می‌زند که آقای ظریف در پاسخ به آن با فریاد می‌گوید: "هیچوقت یک ایرانی را تهدید نکن" و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در ادامه می‌گوید: "همچنین یک روس را!".

توییت همراه با عکس کاترین ری، معاون خانم موگرینی در پاسخ به توییت خبرنگار تسنیم در این‌باره، برای برخی نشان تایید صحت این بگو مگو بود. خانم ری توییت کرده بود: "روابط صادقانه بر اساس صداقت و احترام متقابل است."

حق نشر عکس twitter

و البته خانم موگرینی روز پنجشنبه در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت انتظار نداشته باشید وقتی یک ایرانی و ایتالیایی مذاکره می‌کنند، گفتگوی سردی داشته باشند؛ بحث "داغی" در خواهد گرفت، اما با این وجود دو طرف احترام متقابل را حفظ کرده‌اند.

کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی، با استفاده از هشتگ NeverthreatenAnIranian# (هرگز یک ایرانی را تهدید نکن) به این ماجرا واکنش نشان دادند.

گروهی از کاربران توییتر و اینستاگرام از آقای ظریف حمایت کردند:

حق نشر عکس bbc
حق نشر عکس bbc

مهدی کوچک‌زاده نماینده اصولگرای مجلس و از منتقدان تیم مذاکره کننده ایران در صفحه اینستاگرام‌ خود با انتشار تصویری از جواد ظریف از او تقدیر کرد. بیش از پانصد نظر زیر این عکس منتشر شده و بسیاری از نظر دهندگان از تغییر موضع آقای کوچک‌زاده انتقاد کرده‌ و گفته‌اند احتمال رسیدن به توافق باعث این تغییر شده است. پیشتر ویدیویی از درگیری شدید لفظی‌ آقای کوچک‌زاده با آقای ظریف منتشر شده بود که در آن نماینده اصولگرای مجلس از قول آیت‌الله خامنه‌ای به وزیر خارجه ایران می‌گوید "خائن".

چند ساعت بعد از انتشار پست تقدیر از آقای ظریف و به دنبال انتقادهایی که از آن شد، آقای کوچک‌زاده تصویری از خودش در کنار عکس آقای ظریف منتشر کرد و در متنی بلند بالا بر پیروی از آیت‌الله خامنه‌ای و حمایت از "تعامل با همه عالم" تاکید کرد و با این حال نوشت که همچنان مخالف هرگونه "وادادگی" درمقابل آمریکاست.

حق نشر عکس bbc

اما بیشترین واکنش‌ها به این ماجرا همراه با طنز بود و بسیاری از کاربران ایرانی با این مساله شوخی کرده‌اند.

حق نشر عکس twitter
حق نشر عکس twitter

با توجه به این که این ماجرا با سالروز حمله نیروهای لباس شخصی به کوی دانشگاه در ۱۸ تیر مصادف بود، برخی هم تصاویری از برخوردهای نیروی انتظامی با معترضان ایرانی منتشر کردند و با کنایه به تهدیدهایی که علیه شهروندان در داخل ایران وجود داشته، اشاره کردند.

حق نشر عکس

منتقدان سیاست‌های هسته‌ای ایران و حامیان ابن سیاست‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز ساکت نماندند:

حق نشر عکس facebook

به نظر می‌رسد با توجه به این که به ساعات یا روزهای پایانی این مذاکرات می‌رسیم، سکوت نسبی کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران به پایان رسیده و آنها بی‌صبرانه منتظر هستند تا ببیند تا ساعات آینده و یا احتمالا چند روز آینده توافقی حاصل خواهد شد یا نه.