جان کری: بعضی اختلاف‌های باقی‌مانده حل شد

جان کری بیش از دو هفته است که برای مذاکرات ایران در وین به سر می‌برد
توضیح تصویر،

جان کری بیش از دو هفته است که برای مذاکرات ایران در وین به سر می‌برد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات هسته‌ای در وین گفت بعضی از اختلاف‌های باقی‌مانده دو طرف در مذاکرات هسته‌ای حل و فصل شده است.

آقای کری فضای کنونی مذاکرات را "بسیار سازنده" توصیف کرد و گفت پیشرفت‌هایی به دست آمده است.

هم‌زمان به گزارش خبرگزاری رویترز کاخ سفید اعلام کرده است که آمریکا و دیگر کشورهای طرف مذاکره با ایران هیچگاه تا این حد به توافق نزدیک نبوده‌اند.

پیشتر اعلام شد که دوره توافق موقت هسته‌ای میان ایران و ۱+۵، با هدف ادامه مذاکرات جاری تا روز دوشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) تمدید شده است.

اتحادیه اروپا هم تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تا سه روز دیگر تمدید کرده است. تعلیق این تحریم‌ها قرار بود امشب پایان یابد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا هم به خبرنگاران در وین گفت که توافق موقت هسته‌ای میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک تا روز دوشنبه تمدید شده است.

پیش از آن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته بود مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفت‌هایی داشته اما بعید است امروز جمعه ۱۹ تیر (۱۰ ژوئیه) توافقی به دست بیاید.

آقای ظریف گفته بود "مهمترین موضوعات" هنوز حل نشده و ممکن است گفت‌وگوها طی دو روز آینده هم ادامه داشته باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود درباره مذاکرات هسته‌ای ایران می‌گوید دوره اقامت جان کری، وزیر خارجه آمریکا در وین برای شرکت در این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران، بیشترین زمان حضور بی‌وقفه یک مقام ارشد آمریکایی در مذاکرات بین‌المللی بر سر یک موضوع در طی چهار دهه گذشته است.

به گزارش امیر پایور، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی‌بی‌سی به وین جلسه هماهنگی داخلی گروه ۱+۵ امروز برگزار شده و بعد از آن فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا از کند بودن پیشرفت کار خبر داده است.

آقای هموند محل مذاکرات را ترک کرده و گفته فردا شنبه دوباره به وین بازخواهد گشت. لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه هم قرار است فردا به محل مذاکرات برگردد.

در دیداری دیگر فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان، امروز بعد از بازگشت به وین با همتای ایرانی‌اش گفت‌وگو کرد.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفته است تمام تحریم‌ها علیه ایران باید بعد از توافق برداشته شود.

آقای پوتین ابراز امیدواری کرده که این توافق به زودی حاصل شود.

'تغییر موضع'

توضیح تصویر،

وزیر خارجه ایران از بالکن هتل کوبورگ با خبرنگاران صحبت کرد

آقای ظریف پنج شنبه شب در اظهاراتی صریح درباره اختلاف نظر در مذاکرات گفت: "متاسفانه ما شاهد تغییر مواضع و هم شاهد زیاده‌خواهی هستیم. همچنین شاهد این هستیم که چند کشور که در گروه پنج به اضافه یک هستند، مواضع متفاوتی دارند. این مساله کار را دشوار کرده اما همه تلاش خودمان را می‌کنیم."

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مراسم روز قدس در تهران: در درون ۱+۵ یک انسجام و وحدت نظر وجود ندارد... امروز آثار آنچه که رهبر معظم انقلاب فرمودند که «من به مذاکرات خوش‌بین نیستم»، بیشتر از گذشته در حال نمایان شدن است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خطاب به طرف‌های مذاکره با ایران: اگر مذاکرات را به بن‌بست بکشانید این شما هستید که در مقابل انعطاف ایران دچار اشتباه استراتژیک شده‌اید و نتیجه آن هم به نفع شما نخواهد بود زیرا همه نیروهای فعال در بخش هسته‌ای آمادگی کامل دارند که فناوری هسته‌ای را شتاب دهند.

سرلشکر محمدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: با وجود این که آمریکایی‌ها گاهی حیله‌هایی برای نزدیک کردن خود به نتیجه نشان دادند ولی همیشه هر گاه مذاکرات خواست به توافق نزدیک شود سنگ‌های بزرگ‌تری سر راه انداختند.

سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح درباره بازدید از مراکز نظامی: به دو طرف مذاکره می‌گوییم که وارد این حیطه نشوند. چرا که تحت هیچ‌شرایطی اجازه دسترسی به اماکن نظامی داده نخواهد شد.

به نظر می‌رسد که مساله لغو تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران مهمترین موضوع مورد اختلاف بین دو طرف باشد.

این موضوع همچنین باعث بروز شکاف در میان اعضای گروه ۱+۵ شده است و در حالی که کشورهای غربی، به خصوص آمریکا بر حفظ این تحریم‌‌ها اصرار دارند، روسیه و تا حدودی چین، ابقای این بخش از تحریم‌های بین‌المللی را لازم نمی‌دانند.

تصمیم سیاسی

توضیح تصویر،

فدریکا موگرینی می‌گوید تا زمانی که لازم باشد در وین می‌ماند.

صبح امروز جمعه محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا با هم دیدار کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار حضور داشت. او گفته است تا زمانی که لازم باشد در وین می‌ماند.

خانم موگرینی گفته است موضوع مذاکرات دیگر بر سر تدوین متن نیست بلکه گفتگوها به مرحله‌ای رسیده که وزیران خارجه باید تصمیم‌های سیاسی بگیرند.

مهلتی که کنگره آمریکا برای بررسی توافق احتمالی تعیین کرده بود به پایان رسید و حالا کنگره به جای ۳۰ روز، ۶۰ روز وقت می‌خواهد تا توافق احتمالی را بررسی کند.

این موضوع باعث شده بود تا خیلی‌ها انتظار داشته باشند که پیش از نیمه شب دیشب توافقی حاصل شود.