ادامه مذاکرات فشرده ایران و اعضای ۱+۵؛ فابیوس: لحظه تصمیم فرا رسیده است

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه پس از دیدار خود با محمدجواد ظریف در وین گفته است: "حالا همه چیز روی میز است. لحظه تصمیم فرا رسیده."

همچنین در ادامه مذاکرات فشرده میان مقام های ایران و گروه ۱+۵ شنبه شب در وین، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا بار دیگر با هم دیدار کردند.

ساعاتی پیش نیز وزیران خارجه کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، و آلمان) بدون حضور ایران تشکیل جلسه‌ دادند.

امیر پایور خبرنگار بی‌بی‌سی در محل مذاکرات می‌گوید هیئت ایرانی خبرنگاران رسانه های ایرانی را احتمالا برای جلسه‌ای توجیهی به داخل هتل کوبورگ فرا خواند. این جلسه بدون اعلام گزارشی خاص پایان یافته است.

توضیح تصویر،

از راست عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، محمدجواد ظریف

صبح شنبه نیز جلسه مشترک محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. پیش و پس از این جلسه، هیئت‌های نمایندگی طرفین در سطوح مختلفی با هم دیدار داشتند.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا به محل برگزاری مذاکرات برگشته است.

مشخص نیست که در جریان مذاکرات روز شنبه گشایشی درباره مسائل باقی مانده رخ داده است یا خیر.

روز شنبه ۲۰ تیر ماه (یازدهم ژوئیه) اولین روز از مهلت تمدید شده مذاکرات بود که قرار است تا روز دوشنبه (۱۴ ژوئیه-۲۲ تیرماه) ادامه یابد.

در همین حال خبرگزاری های ایران تصاویری از هیات مذاکره کننده ایرانی منتشر کرده اند که آنها را در حال مطالعه متن‌هایی نشان می‌دهد.

پیش از اعلام تفاهم لوزان در ۱۳ فروردین امسال، که در آن ایران و ۱+۵ درباره پارامترهای توافق نهایی به نتیجه رسیدند، خبرگزاری های ایرانی تصاویر مشابهی از دیپلمات های ایرانی منتشر کرده بودند.

دو طرف گفته‌اند که میز مذاکرات را ترک نمی‌کنند اما در عین حال زمانی هم برای اعلام نتیجه احتمالی تعیین نکرده‌اند.

محمد جواد ظریف پیش از این گفته بود "ایران میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهد کرد و اگر طرف مقابل به دنبال توافق شرافتمندانه متوازن باشد، حتماً این توافق قابل دسترسی است."

توضیح تصویر،

مذاکره کنندگان ارشد ایرانی در بالکن هتل محل گفت و گوها در وین

بر اساس گزارش ها خانم موگرینی، برنامه سفر از پیش تعیین شده اش را به سربرنیتسا لغو کرده و در وین مانده و برخی از دیگر وزرا از جمله وزیر خارجه آلمان هم برنامه های خود را به دلیل تمدید مذاکرات اتمی با ایران، تغییر داده‌اند.

قرار بود خانم موگرینی برای شرکت در مراسم بیستمین سالگرد کشتار مردان و پسربچه‌های سربرنتیسا به بوسنی و هرزگوین برود.

خبرنگاران از احتمال بازگشت سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه به وین تا ساعات آینده خبر می دهند. آقای کری امروز با همتای روسی خود تلفنی گفت و گو کرده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می‌گوید در صورتی که رایزنی‌های اخیر راهگشا بوده باشد، امروز نشست گروه ۱+۵ و یا نشست عمومی ایران با این گروه برگزار می‌شود.

یک شب پیش از این آقای کری به خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات گفته بود بعضی از اختلاف‌های باقی‌مانده دو طرف حل و فصل شده است.

آقای کری فضای کنونی مذاکرات را "بسیار سازنده" توصیف کرده و گفته بود پیشرفت‌هایی به دست آمده است.

هم‌زمان سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است که آمریکا و دیگر کشورهای طرف مذاکره با ایران هیچگاه تا این حد به توافق نزدیک نبوده‌اند.

رسانه های ایرانی از قول دیپلمات های نزدیک به هیات مذاکره کننده این کشور می گویند که این دور از مذاکرات بیشتر از دوشنبه ادامه پیدا نخواهد کرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده در صورتی که مذاکرات به هر دلیل تا روز دوشنبه به نتیجه نرسد احتمال تمدید آن تا اوایل سپتامبر وجود دارد.

توضیح تصویر،

جان کری گفته است که فضای مذاکرات "بسیار سازنده" است