ظریف: شورای امنیت هفته آینده غنی‌سازی ایران را به رسمیت خواهد شناخت

گروه مذاکره کننده ایران از وین مستقیم به مشهد رفت و پس از زیارت بارگاه امام هشتم شیعیان وارد تهران شد
توضیح تصویر،

گروه مذاکره کننده ایران از وین مستقیم به مشهد رفت و پس از زیارت بارگاه امام هشتم شیعیان وارد تهران شد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است شورای امنیت سازمان ملل هفته آینده با صدورقطعنامه ای برنامه غنی سازی اتمی ایران را به رسمیت می‌شناسد.

آقای ظریف این موضوع را صبح چهارشنبه ۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) در زمان ورود به تهران اعلام کرد.

وزیر خارجه ایران گفته است که بعد از مصوبه شورای امنیت که قرار است قطعنامه های پیشین این شورا درباره برنامه اتمی ایران را لغو کند، مراحل اجرایی توافق شروع خواهد شد و در تمامی این موارد خط قرمزهای تعیین شده از جانب آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به دقت رعایت شده است.

آقای ظریف گفته "مذاکره ذاتا یعنی داد و ستد؛ یعنی گفت و گو و تلاش برای رسیدن به یک مفاهیم مشترک و به یک نکات مشترک که در این زمینه توفیق های خوبی نصیب ما شد به خصوص در حوزه هسته ای و رفع تحریم ها."

بر اساس توافقی که ایران و گروه ۱+۵ دیروز پس از نزدیک به ۲۰ ماه مذاکره به آن رسیدند، تحریم‎‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا که به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع شده بودند، در برابر کاهش این فعالیت ها لغو و تعلیق می‌شود.

با وقفه ۱۰ ساله در برخی از این فعالیت ها از جمله برنامه غنی سازی اورانیوم، پرونده هسته‌ای ایران به طور کامل بسته خواهد شد.

طی این توافق برای اولین بار حتی برخی از تحریم های غیرمرتبط با برنامه اتمی ایران از جمله تحریم فروش هواپیماهای مسافربری هم لغو شده است.

نام رسمی این توافق، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

آقای ظریف و هیات همراهش از جمله علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور، معاونان و مدیران وزارت امور خارجه پس از ۱۸ روز مذاکره فشرده بامداد امروز از وین به طور مستقیم وارد شهر مشهد شدند.

اعضای گروه مذاکره کننده ایران پس از زیارت مرقد امام هشتم شیعیان، مشهد را به مقصد تهران ترک کردند و وارد پایتخت شدند.