مریم شفیع پور، با پایان دوران محکومیتش آزاد شد

حق نشر عکس facebook
Image caption خانم شفیع پور لحظاتی پس از آزادی

گزارش‌ها از ایران حاکی است مریم شفیع پور، فعال دانشجویی، امروز پنج شنبه ۲۵ تیرماه پس از گذراندن دو سال محکومیت از زندان اوین آزاد شد.

این فعال دانشجویی از ۵ مردادماه سال ۱۳۹۲ در دادسرای اوین بازداشت و زندانی شد.

خانم شفیع‌پور همچنین از اعضای فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در سال ۱۳۸۸ بوده است.

براساس گزارش رسانه‌های نزدیک به منتقدان حکومت ایران، خانم شفیع پور به جرم "تبلیغ، اجماع و تبانی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران٬ امضای بیانیه‌ها و همکاری با سایت‌هایی که قاضی آنها را غیر مجاز نامید" محکوم به زندان شده بود.

مریم شفیع‌پور همچنین از دانشجویان "ستاره‌دار" است. دانشجویان ستاره‌دار کسانی هستند که به واسطه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی‌ آنها برایشان محدودیت‌های تحصیلی ایجاد شده است.

"دانشجوی ستاره دار" اصطلاحی بود که در ابتدای کار دولت احمدی نژاد، بسیاری از فعالان دانشجویی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و صنفی با آن آشنا شدند. ستاره هایی که در کارنامه های سازمان سنجش در مقابل نام برخی دانشجویان قرار می گرفت، نشانه ای بود بر محرومیت های در نظر گرفته شده برای این دانشجویان، که حتی شامل محرومیت از تحصیل می شد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم، وعده داده شد که تقاضای دانشجویان "ستاره دار" برای ازسرگیری تحصیل بررسی می‌شود و برخی از آنها مجوز بازگشت به کلاس درس دریافت کردند، با این وجود، هنوز هم عده‌ای از این دانشجویان به دلیل "ستاره دار" بودن همچنان از تحصیل محرومند.

مطالب مرتبط