تشکر امامان جمعه از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و تاکید بر رعایت 'خطوط قرمز'

حق نشر عکس FARS
Image caption محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران

امامان جمعه امروز از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران تشکر کرده‌اند. آنها در عین حال تاکید کردند که "خطوط قرمز" مورد نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران باید در توافق هسته‌ای رعایت شود.

محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، درباره توافق ایران و کشورهای ۱+۵ گفت: "پس از ۲۳ ماه تلاش مداوم در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، عزتی بزرگ نصیب ملت ایران شد."

او در عین حال تاکید کرد توافق بدون تایید شورای امنیت، مجلس ایران و کنگره آمریکا نهایی نشده است و "در توافق نهایی باید حقوق مردم ایران تامین و تمام خطوط قرمز مدنظر رهبر انقلاب مراعات شود."

ایران و کشورهای ۱+۵ به عنوان نمایندگان جامعه جهانی روز سه ‌شنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر) توافق کردند که در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اتمی این کشور در روندی که ممکن است چند ماه طول بکشد، رفع شود.

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد گفته است که توافق اخیر باید به تصویب مجلس برسد و شورای عالی امنیت ملی ایران هم باید آن را بررسی کند. او گفت "در این بررسی معیار و ملاک خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری مشخص کردند و این باید محور ارزیابی نمایندگان هم قرار گیرد."

محمدنقی لطفی، امام جمعه ایلام هم گفت هیات مذاکره‌‌کننده ایران توانسته است ضمن "حفظ خطوط قرمز نظام، یک پیروزی نسبی ایجاد کند."

در شهرهای دیگر ایران هم امامان جمعه از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای تشکر کرده‌اند.

در تهران غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده مجلس، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه گفت مذاکره‌کنندگان ایرانی از موضع قدرت و با دست پر وارد مذاکره شدند.

او در عین حال گفت: "حاصل توافق باید در مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد که خطوط قرمز و چارچوب‌های تعیین شده در متن نهایی تهیه شده منظور شده باشد و پس از اعلام نظر مجلس اقدامات بعدی انجام خواهد شد."