چه رکوردهایی در جریان مذاکرات اتمی ایران شکسته شد؟

توافق جامع اتمی ایران و کشورها ۱+۵ برخی از رکوردها در تاریخ دیپلماسی را شکست. اجرای این توافق از جمله صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، رکوردهای تازه تری هم به جا گذاشته یا در طول مراحل پیش بینی شده اجرای این توافق به جا خواهد گذاشت. این مذاکرات در مجموع نزدیک به ۱۳ سال (در دوره سه رئیس جمهور مختلف ایران) طول کشید و در بیش از ۱۵ شهر مختلف میزبانی شد.

طولانی ترین اقامت وزیر امور خارجه ایران در خارج از کشور

در جریان مذاکرات اتمی ۲۰ ماه اخیر، که سرانجام به حصول توافق نهایی در شهر وین در روز ۱۴ ژوئیه انجامید، رکورد طولانی ترین حضور وزیر امور خارجه ایران و دو معاونش در خارج از کشور پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ شکسته شد. در این دور از مذاکرات، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی هم حضور داشتند. دور آخر مذاکرات که به توافق منتهی شد، ۱۸ روز طول کشید.

طولانی ترین مذاکرات وزیر خارجه آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم

در جریان مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس، که به دستیابی به پارامترهای اصلی توافق جامع اتمی منجر شد، جان کری رکورد طولانی ترین مذاکره بی وقفه یک وزیر امور خارجه آمریکا پس از جنگ جهانی دوم را در شب تفاهم لوزان شکست. این مذاکرات از نیمه شب آغاز و تا صبح روز بعد که تفاهم لوزان اعلام شد، ادامه پیدا کرد.

مفصل ترین متن یک توافق چندجانبه بعد از جنگ جهانی دوم

توضیح تصویر،

جلسه وزرای خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت (به همراه آلمان) با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دور پایانی مذاکرات اتمی

متن توافق جامع، یا به اسم رسمی آن "برنامه جامع اقدام مشترک"، مفصل ترین متن یک توافق چندجانبه پس از جنگ جهانی دوم است. این توافق شامل یک متن و ۵ ضمیمه است که مجموعا یک سند ۱۵۹ صفحه‌ای را تشکیل می دهد.

طولانی‌ترین حضور وزرای خارجه ۵ عضو دائم شورای امنیت در کنار هم

در جریان مذاکرات اتمی ایران، وزرای خارجه ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت بارها برای مذاکره با مقام های ایرانی و گفت و گو با یکدیگر جمع شدند که یک رکورد از زمان تشکیل شورای امنیت در ۷۰ سال پیش است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همپای وزرای خارجه اعضای دائم شورای امنیت (به همراه آلمان) در این سطح از مذاکرات که نزدیک به ۲۰ ماه طول کشید، حضور داشت و البته به نمایندگی از این قدرت ها، جلسات را هم رهبری می کرد که رکوردی برای این نهاد در جریان مذاکرات اتمی ایران است.

مفصل‌ترین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا در تاریخ

توضیح تصویر،

وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم قرائت بیانیه پایان مذاکرات اتمی

وزرای خارجه ایران و آمریکا از زمان آغاز گفت و گوها برای رسیدن به توافق جامع، مجموعا در ۱۸ تاریخ متفاوت و در ۱۱ شهر مختلف با هم دیدار کردند. در بعضی از موارد وزرای خارجه تا سه بار در یک روز با هم دیدار و مذاکره کردند و دست کم در دو مورد با حضور دیگر همتایانشان مذاکره خود را نیمه شب آغاز کردند و تا صبح ادامه دادند. این میزان دیدار و گفت و گو میان وزرای خارجه ایران و آمریکا، از ۱۳۰ سال پیش که رابطه دیپلماتیک دو کشور آغاز شد (این رابطه پس از ماجرای گروگانگیری قطع شد) تاکنون بی سابقه است.

لغو قطعنامه‌های سازمان ملل بدون یک روز اجرا توسط کشور تحریم شده

برای اولین بار از زمان تشکیل سازمان ملل، کشوری با گرفتن قطعنامه های متعدد و تحریم های شدید اقتصادی، نظامی، نفتی و موارد مرتبط با کالاهای با کاربرد دوگانه توانست، بدون حتی یک روز اجرای قطعنامه های پیشین، موفق به لغو همه قطعنامه ها و تحریم های قبلی شود.

حل یک اختلاف بین‌المللی زیر فصل ۷ با دیپلماسی

توافق جامع اتمی و اجرای آن در ۱۰ سال آینده، برای اولین بار کشوری را که پرونده آن ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل (تهدید صلح و امنیت جهانی) قرار داشت، با مذاکره و گفت و گو از ذیل این فصل خارج می کند که رکوردی در تاریخ سازمان ملل محسوب می شود.

تایید حق برخورداری از چرخه کامل سوخت اتمی در شورای امنیت برای اولین بار

برای اولین بار شورای امنیت سازمان ملل، حق برخورداری یک کشور عضو معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را از چرخه کامل سوخت اتمی و غنی سازی اورانیوم مورد تایید قرار داد. شورای امنیت پیش از این، ایران را به دلیل همین اقدام یعنی عمل به غنی سازی اورانیوم تحریم کرده بود.

لغو تحریم ها علیه ایران برای اولین بار

برای اولین بار، دولت های آمریکا و اتحادیه اروپا، بخش بزرگی از تحریم های خود علیه ایران را لغو می کنند. بعد از واقعه گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، تحریم های متعددی علیه ایران اعمال شد اما برای اولین بار، همه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی و حتی برخی تحریم های پیشین نظیر ممانعت از فروش هواپیماهای مسافربری، لغو می شود.

توضیح تصویر،

نماینده دائم ایران در سازمان ملل بعد از تصویب قعطنامه ای که تحریم های پیشین شورای امنیت را لغو کرد، سخنرانی کرد