جلوگیری پلیس ایران از برگزاری تجمع صنفی معلمان در مقابل مجلس

حق نشر عکس

رسانه‌های ایران از برخورد مأموران انتظامی و امنیتی با گروهی از معلمان خبر داده‌اند که قصد برگزاری تجمع صنفی در مقابل مجلس را داشتند. گزارش شده که در جریان این برخورد، ده‌ها نفر از معلمان حاضر در محل بازداشت شده‌اند.

محمد رضاخواه، عضو کانون صنفی معلمان ایران امروز چهارشنبه ۳۱ تیر به خبرگزاری ایلنا گفت: "از اولین ساعات برگزاری جلسه علنی مجلس، معلمان به سمت محل برگزاری تجمع آمدند که نیروی انتظامی مانع از برگزاری تجمع شد."

آقای رضاخواه با ذکر اینکه از دو هفته پیش برای برگزاری این "تجمع سکوت" برنا‌مه ریزی شده بود، افزود: "فرهنگیان در این تجمع از نقاط مختلف کشور از جمله کردستان، کرمانشاه، همدان، اصفهان، گیلان، مازندران، مشهد به تهران آمده بودند."

به گزارش منابع خبری، تجمع امروز قرار بوده در واکنش به برخورد های امنیتی با فعالان و تشکل های صنفی معلمان و برای پی گیری مشکلات رفاهی و معیشتی این صنف انجام شود.

محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس دوم مجلس ایران در جلسه علنی امروز از وزیر کشور خواست که مطالبات آموزگارانی که امروز در مقابل مجلس حضور داشته اند را پی گیری کند.

وی افزود برای پی گیری مشکلات معلمان کمیته مشترکی توسط مجلس و دولت با حضور وزیر آموزش و پرورش، مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نمایندگان منتخب دو کمیسیون آموزش و برنامه و بودجه تشکیل شده که "به طور منظم در هفته مسائل مربوط به این قشر را پیگیری می‌کند".

در اظهار نظری دیگر، علی مطهری در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس به خبرنگاران گفت: "چندان ضروری و معقول نیست که حساسیت زیادی نسبت به این تجمع‌ها نشان دهیم؛ خصوصا درباره فرهنگیان."

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که امروز صبح، ماموران انتظامی و امنیتی جلوی ایستادن معلمان و حتی عابران عادی جلوی مجلس را می گرفتند و تعدادی از ماموران لباس شخصی از حاضران فیلم برداری می کردند.

به گفته وی، ماموران، تعداد زیادی از معلمان را دستگیر کردند و آنها را با چند مینی بوس از محل بردند.