جان کری: اگر کنگره توافق هسته‌ای را رد کند اسرائیل منزوی‌تر می‌شود

حق نشر عکس Reuters

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، گفت اگر کنگره این کشور توافق هسته‌ای با ایران را رد کند، اسرائیل منزوی‌تر خواهد شد.

آقای کری امروز جمعه، ٢ مرداد (٢٤ ژوئیه) در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت: "می‌ترسم آنچه که در صورت رد [توافق] رخ بدهد این باشد که دوستان ما در اسرائیل در نهایت منزوی‌تر شوند و بیشتر مورد انتقاد قرار بگیرند."

او گفت در این صورت آمریکا همچنین در هیچ اقدام نظامی احتمالی [علیه ایران] نمی‌تواند از همراهی اروپا، روسیه و چین برخوردار باشد، چرا که به یک "برنامه بسیاری مشروع" برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران پشت کرده است.

جان کری پیشتر و در در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی حمله احتمالی اسرائیل به ایران را اقدامی اشتباه خواند.

آقای کری گفت که اگر اسرائیل بخواهد به طور یکجانبه علیه برنامه هسته‌ای ایران دست به حمله بزند مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

از آقای کری سوال شد که آیا توافق هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ در هفته گذشته احتمال حمله نظامی یا سایبری اسرائیل علیه ایران را افزایش نداده است؟

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت "چنین حمله‌ای یک اشتباه بزرگ، اشتباهی با تبعات وخیم برای اسرائیل و منطقه خواهد بود و فکر نمی‌کنم که ضرورتی هم داشته باشد."

در پی اعلام دستیابی کشورهای گروه ١+٥ و ایران به توافقی شامل محدودیت‌هایی در برنامه‌های اتمی ایران در برابر لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌های خارجی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این توافق را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که محتوای آن در بلند مدت مانع تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی نخواهد شد.

وی گفت که آزاد شدن دارایی‌های مسدود ایران در خارج به جمهوری اسلامی امکان آن را می‌دهد تا منابع مالی بیشتری را در اختیار "گروه‌های تروریستی" مانند حزب‌الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس قرار دهد.

آقای نتانیاهو گفته است که دولت او خود را به اجرای این توافقنامه متعهد نمی‌داند. براساس این توافق، شورای امنیت قطعنامه ای را در مورد لغو تحریم های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی تصویب کرده است.

'۵۳۵ وزیر خارجه'

جان کری، وزیر خارجه، در شورای روابط خارجی آمریکا گفت اگر کنگره توافق را رد کند قدرت رئیس جمهور و دولت در سیاست خارجی زیر سوال می‌رود.

آقای کری گفت این به آن معنی است که "۵۳۵ وزیر خارجه داشته باشیم." اشاره او به شمار اعضای مجلس نمایندگان و سنا بود.

او این موضع دولت آمریکا را تکرار کرد که توافق به دست آمده تنها گزینه بدیل برای برخورد نظامی بوده است.

اشاره وزیر خارجه به آمریکا به گزینه نظامی اعتراض محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را به دنبال داشته است.

آقای ظریف گفته است: "خود ایشان و دیگر مقامات آمریکایی نیز بارها اذعان کرده‌اند که این تهدیدها هیچ تاثیری در اراده مردم ایران نداشته و وضعیت را به ضرر آنها تغییر خواهد داد. لذا بهتر است آمریکایی‌ها عادت دیرینه خود را فراموش کنند و زبان تهدید و تحریم علیه این مردم بزرگ را یک بار و برای همیشه کنار بگذارند."