دستور وزرای کشور و بهداشت ایران برای پیگیری قتل یک پزشک در اردبیل

حق نشر عکس a
Image caption تصویری که از دکتر اصغر پیرزاده در بعضی رسانه‌های ایران منتشر شده است

وزرای کشور و بهداشت دولت ایران دستور پیگیری قتل یک پزشک متخصص در شهر اردبیل در شمال غرب ایران را صادر کرده‌اند.

دکتر اصغر پیرزاده، متخصص خون وآنکولوژی (سرطان‌شناس) دیروز پنج‌شنبه اول مرداد با ضربات چاقو مصدوم شد و در بیمارستان جان خود را از دست داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در صفحه اینستاگرام خود از شورای تامین استان اردبیل خواسته "در سریع‌ترین زمان ممکن برای بررسی ابعاد مختلف حادثه و ارائه گزارش آن به مراجع ذیصلاح و مردم شریف تشکیل جلسه دهد".

آقای رحمانی فضلی به مردم توصیه کرده است که "به فضای غیرواقعی شکل‌گرفته در برخی رسانه‌های غیررسمی و مجازی توجه نکرده و آخرین نتایج بررسی‌ها را تنها از مراجع رسمی و قانونی پیگیری کنند".

ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت ایران هم از پیگیری پرونده قتل پزشک اردبیلی "با دستور شخص وزیر بهداشت" خبر داده است.

او هم از رسانه‌ها و جامعه پزشکی خواسته به "فضای غیرواقعی شکل گرفته در برخی رسانه‌های غیررسمی و مجازی" توجه نکنند.

بنا بر گزارش‌ها پزشکان اردبیل اعلام کرده‌اند که در اعتراض به وقوع این قتل فردا، شنبه سوم مرداد، اعتصاب خواهند کرد و در محل کارشان حاضر نخواهند شد.

خصومت شخصی یا اختلاف پزشکی؟

درباره چگونگی قتل دکتر پیرزاده - که گفته می‌شود از پزشکان "سرشناس و معتمد" شهر اردبیل بوده - گزارش‌های متفاوت و متناقضی منتشر شده است.

گزارش بعضی رسانه‌ها و اظهارات تعدادی از مسئولان حاکی است که دکتر پیرزاده در منزل یکی از بیماران خود و توسط همراه بیمار کشته شده است.

اما عباس زارع‌نژاد، سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز جمعه دوم مرداد به خبرگزاری ایرنا گفت: "قتل پزشک اردبیلی خصومت شخصی بوده و اختلاف پزشکی در کار نبوده است".

ناصر عتباتی، دادستان اردبیل هم دیروز به خبرگزاری فارس گفت: "مسئله قتل پزشک اردبیلی مربوط به رابطه پزشک و بیمار نیست، بلکه قاتل دانشجوی پسر ۲۳ ساله‌ای است که به خاطر ارتباط نزدیک با این پزشک حاذق با دعوت از او در منزلش درگیر شدند که این جوان ۲۳ ساله پزشک را با ضربات چاقو به قتل رسانده است".

به گفته دادستان اردبیل تحقیقات برای مشخص شدن انگیزه قتل از سوی پلیس آگاهی اردبیل و دادستانی ادامه دارد.