وزیر خارجه ایتالیا به ایران سفر می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر خارجه ایتالیا حدود ده روز دیگر به ایران سفر می‌کند

وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرده است که پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه این کشور حدود ۱۰ روز دیگر به ایران سفر می‌کند.

آقای جنتیلونی روز ۱۷ ژوئیه - سه روز بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران - در توییتر خود از سفر به ایران در روزهای ۴ و ۵ اوت (۱۱ و ۱۲ مرداد) خبر داده بود، اما وزارت خارجه ایتالیا تا امروز جمعه ۲۴ ژوئیه این سفر را "به دلایل امنیتی" تایید نکرده بود.

به گزارش رسانه‌های ایران فدریکا گوییدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا هم در این سفر آقای جنتیلونی را همراهی خواهد کرد.

به نظر می‌آید در پی اعلام توافق جامع هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ سفر مقام‌های ارشد غربی به ایران شدت گرفته است.

چند روز پیش زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم‌مقام صدر اعظم آلمان برای دیدار با مقام‌های ارشد ایران به تهران رفت و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم طی هفته آینده به ایران سفر می‌کند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه هم قرار است روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه به ایران برود.

هاینس فیشر، رئیس جمهور اتریش هم اعلام کرده است که در ماه سپتامبر به همراه وزیر خارجه این کشور به ایران خواهد رفت. این دیدار اولین سفر یک رئیس دولت اروپایی به ایران در بیش از ده سال اخیر است.

اعلام آمادگی شرکت‌های نفتی

بر اساس توافق هسته‌ای وین، ایران از بعضی فعالیت‌های هسته‌ای خود صرف نظر خواهد کرد و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه تهران لغو خواهد شد.

سفر وزیر خارجه ایتالیا به تهران در حالی صورت می‌گیرد که شرکت‌های بزرگ نفت و گاز این کشور برای همکاری با ایران بعد از رفع تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

دیروز پنج‌شنبه شرکت پالایشگاهی ساراس ایتالیا اعلام کرد که با تهران در تماس بوده و گفت آماده خرید نفت خام از ایران بعد از لغو تحریم‌هاست.

داریو اسکافاردی، مدیر کل این شرکت گفت که ایران از زمانی که دور از بازارهای نفت صرف کرده "به خوبی استفاده کرده و آماده است به محض لغو تحریم‌ها یک میلیون بشکه نفت خام وارد بازار کند".

پیش از این شرکت نفتی انی هم برای ازسرگرفتن فعالیت‌هایش در ایران ابراز آمادگی کرده بود.

وزارت نفت ایران اعلام کرده حدود ۵۰ پروژه نفت و گاز به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار تعریف کرده که امیدوار است قراردادهای آنها را تا سال ۲۰۲۰ میلادی امضا کند.

+بیشتر بخوانید: شرکت‌های بین‌المللی آماده هجوم به بازارهای ایران

مطالب مرتبط