ظریف خواستار اتحاد کشورهای خلیج فارس با ایران 'علیه افراطی‌گری' شد

حق نشر عکس s
Image caption وزیر امور خارجه ایران امروز در کویت با امیر این کشور دیدار کرده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در اولین سفر خارجی خود پس از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ عازم کویت، قطر و عراق شده، خواستار اتحاد کشورهای خلیج فارس با ایران علیه افراطی گری در منطقه شده است.

آقای ظریف امروز چهارم مرداد (۲۶ ژوئیه) پس از دیدار با امیر و وزیر امور خارجه کویت در یک کنفرانس خبری در این کشور گفت که تهدید علیه یک کشور تهدید علیه همه است و هیچ کشوری نمی تواند مشکلات منطقه ای را بدون کمک دیگران حل کند.

خبرگزاری مهر با نقل قولی از علیرضا عنایتی، سفیر ایران در کویت سفر محمدجواد ظریف را مرتبط با توافق اخیر اتمی دانسته و گفته "آقای ظریف حامل پیام محبت و دوستی و مامور انتقال این پیام است که منطقه بیش از پیش به همکاری و همدلی در زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی نیاز دارد."

پیش از این اعلام شده بود که وزیر خارجه ایران پس از توافق جامع اتمی با گروه ۱+۵ برای تشریح این توافق و تحکیم روابط به کشورهای منطقه سفر می کند. آقای ظریف در جریان مذاکرات اتمی وین و پیش از رسیدن به توافق نهایی در یک پیام ویدئویی از کشورها دعوت کرده بود تا با کمک به حل و فصل فوری پرونده اتمی که آن را "بحران غیرضروری" خوانده بود به سراغ حل مشکلات جدی از جمله گسترش تهدید داعش در منطقه بروند.

آقای ظریف پس از دیدار از کویت، عصر روز یکشنبه به قطر سفر می کند و در دیدار چند ساعته با مقامات این کشور، از جمله با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و شیخ خالد العطیه، وزیر خارجه مذاکره خواهد کرد. مقصد بعدی آقای ظریف پس از قطر، کشور عراق خواهد بود.

مقام های ایرانی هدف آقای ظریف از این سفر را گسترش مناسبات دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی در مقابله موثر با تروریسم و گروهک های افراطی – تکفیری عنوان کرده اند حسین امیرعبدالهیان، معاون امور عربی وزارت خارجه ایران، وزیر خارجه این کشور را در سفر به سه کشور منطقه همراهی می کند. بیشتر بخوانید